Anasayfa , Haberler , Gezi Toplumsal Dayanışma Derneği kuruldu

Gezi Toplumsal Dayanışma Derneği kuruldu

IMG_7893İstanbul: Gezi İsyanı’nda yaşamını kaybedenlerin ve yaralananların aileleri ile Suruç ve Ankara katliamlarında yaşamını kaybedenlerin ailelerinin dernek çatısı altında faaliyet yürütecekleri etkinlik düzenlendi.

Kartal Belediyesi Bülent Ecevit Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinlikte, Gezi İsyanı’nda yaşamını kaybedenlerin fotoğraflarının yer aldığı, “Gezi şehitleri ölümsüzdür”, “Unutursak yüreğimiz kurusun”, “Suruç şehitleri ölümsüzdür”, “Ankara şehitleri ölümsüzdür” pankartları asıldı. Etkinliğe, HDP’den Eş Genel Başkanı Selahattin DemirtaşPervin BuldanHüda Kaya, Erdal Ataş katılırken CHP’den milletvekili Ali Haydar Hakverdi, sanatçılardan Pınar Aydınlar, İlkay Akkaya, Hilmi Yarayıcı Suruç Aileleri, Barış Anneleri, Gezi Anneleri, Cumartesi Anneleri ve Taksim Dayanışması katıldı.

“Bir araya geldiğimizde ne kadar güçlü olduğumuzu görmüştük”

Saygı duruşu ile başlayan etkinlikte, Redhack’in Gezi İsyanı için hazırladığı sinevizyonun gösterimi yapıldı. “Her yer Taksim her yer direniş”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganının atıldığı etkinlikte Gezi Toplumsal Dayanışma Derneği’nin kuruluş deklarasyonunu Taksim Dayanışması’ndan Mücella Yapıcı okudu. Yapıcı, “Yasıyorsak ve halen nefes alıyorsak bilinmelidir ki bu güzel gülen çocuklar içindir. 3 yıl önce ne güzeldi adalet talebimiz Gezi İsyanı’nda can bulmuştu. Biz bir araya geldiğimizde ne kadar güçlü olduğumuzu görmüştük” dedi. Ardından HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Gezi Toplumsal Dayanışma Derneği’nin önemine işaret ederek, derneğin her türlü ihtiyacına HDP olarak destek vereceklerini söyledi.

“Hesabını soracağız”

Demirtaş, “Orda bir yenilgi yok. Gazi’de, Maraş’ta katledenler bugün bu dakika da Sur’da, Cizre’de katlediyorlar. Zulüm nerde varsa o fotoğrafa iyi bakin zulüm değil orada direniş var. Evet, Gazi Mahallesi’nde de katliam yaşandı ancak halen bir direniş var. Katledilenleri unutmayacağız. Onlar neden direndiler. Neden canlarını ortaya koydular. Biz bunun sözünü verdik. İlk gençlik yıllarımızda da dediğimiz gibi, hesabini soracağız” dedi. Hesap sorabilmek için de daha çok el ele vermek gerektiğini belirten Demirtaş, “Zulüm artmışsa korkuları, panikleri artmıştır. Zulüm katmerleştikçe direniş artmıştır. Cizre’de, Sur’da dolaşan direniş ruhu Cerattepe’de dolaşan direniş ruhu aramızda dolaşıyor. Onları korkutan bu direniş ruhu vardı. İyi ki varlar” diye konuştu.

Faşistlerin çok kolay birleştiğini çünkü ilkeleri olmadığını söyleyen Demirtaş, “Bizler de birleşmeliyiz. Bizler Aleviler, devrimciler, direnenler de birleşmeliyiz. Bizler milyonlarız, bunları birleştirmek için daha fazla cesarete ihtiyacımız var. Parlamentoda bize dayatılan gericiliğe karşı yüreği halklar için atan her kardeşimizin el ele vermesi lazım. CHP’de de var biliyorum. Eğer bugün el ele veremeyeceksek, omuz omuza vermekten söz ediyorum bunu yapmak lazım. Annelerin bize talimatı budur, şehitlerin bize söylediği budur. Gümbür gümdür geliyor hesap sormanın günü geliyor. Biz o gün görevimizi yerine getirebilirsek işte halklarımıza özgürlüğü armağan ediyoruz dediğimiz güne kadar omuz omuza yürüyelim bu bizim için yük değil sorumluluktur. Bakın anneler yan yana duruyor gelin biz de yan yana duralım. Gelin biz direnenler de yan yana duralım” diye konuştu. Selahattin Demirtaşın ardından etkinlik İlkay Akkaya’nın söylediği şarkılarla devam etti.

İlkay Akkaya’nın ardından marşlar ve türkülerle sahneyi Pınar Aydınlar ve ardından Emeğe ezgi aldı. Click to enlarge image IMG_7966.JPG