Home , Avrupa , Fransa’da emekçiler sokaklara çıktı

Fransa’da emekçiler sokaklara çıktı

FRANSA|19.10.2017|Fransa’da işçi ve emekçiler “reform” adı altında gündeme getirilen kölelik yasalarına karşı CGT ve Solidaire sendikalarının çağrısıyla yeniden sokaklara çıktı.

Paris’teki eylem için saat 14.00’te kitlenin toplanmasının ardından, oluşturulan kortejlerle Montparnasse’dan Denfert-Rocherau’ya yüründü. Yürüyüş boyunca işçi ve emekçiler, yeni çalışma yasasının kaldırılmasının yanı sıra ücretlerin arttırılması, mesailere, primlere dokunulmaması, işten atmaların yasaklanması taleplerini haykırarak esnek çalışma koşullarını protesto etti. Paris’teki eyleme 25bin işçi emekçi ve genç katıldığı belirtildi.

Temizlik işçilerinin gasp edilen primleri ve kötü çalışma koşullarına karşı 11 Ekim’den bu yana grevlerini sürdürdüğü Marsilya’da ise eyleme 20 bin emekçi katıldı. Bordeaux, Nantes, Lyon, Toulouse, Strasbourg’un aralarında olduğu pek çok kentte binlerce işçi ve emekçi sokaklara çıktı.

Sendikalar eylem için ortaklaşamamıştı

CGT ve Solidaire sendikalarının çağrısıyla yapılan eylemlerde, her ne kadar 12 ve 21 Eylül tarihlerinde gerçekleşen eylemlere kıyasla katılımlarda görece düşüş olsa da, işçi ve emekçilerin eylem kararlılıkları sürüyor. FO, CFDT, CFTC sendika yöneticilerinin eylemlere çağrı yapmamasına rağmen bu sendikalarda örgütlü olan işçiler de sınırlı da olsa eylemlere katıldı. Eylemlere katılımda yaşanan düşüş sendikal birliğin sağlanamaması olarak belirtiliyor.

Öte yandan, CGT, FO, CFDT, CFE-CGC ve Solidaire sendikaları arasında 24 Ekim günü tekrar görüşme yapılması bekleniyor. Eylemlerde ortaklaşma konusunun da görüşmede ele alınacağı ifade ediliyor. (Kızıl Bayrak)