Home , Avrupa , Fransa’da Aralık Katliamları Etkinlikleri Gerçekleştirildi

Fransa’da Aralık Katliamları Etkinlikleri Gerçekleştirildi

10877920_10203956837174539_2105644896_nFRANSA | 29 – 12 – 2014 | Aralık ayı katliamları için, Avrupa’nın birçok bölgesinde olduğu gibi Fransa’da da çeşitli etkinlikler düzenlendi.

Fransa’nın Reims şehrinde, Reims Mezopotamya Derneği’nde 19 Aralık katliamı ve ölüm oruçları, Maraş ve Roboski katliamlarını anmak için Partizan ve Yeni Kadın öncülüğünde ve KCK eşbaşkanı Murat Ceylan’ın katılımıyla 27 Aralık günü bir panel gerçekleştirildi. Etkinliğe 1 dakikalık saygı duruşu ile başlandıktan sonra Yeni Kadın adına konuşan temsilci, 19 Aralık’la ilgili  ATIK ( UPOTUDAK ) ve NAV-DEM imzalı ortak bildiriyi okudu. Ardından konuya ilişkin sinevizyon gösterimi sunuldu ve Partizan adına sözü alan ölüm orucu direnişçisi Ersin EROĞLU, 19 aralık katliamı ve ölüm orucu süreci ve Maraş katliamının önceki ve sonraki durumunu siyasi ve ekonomik yönleriyle birlikte değerlendirip faşist devletin toplumsal muhalefetin tüm kesimlerine içeride ve dışarıda  katliam, imha ve inkar politikalarıyla saldırdığını ifade ederek, örgütlü mücadele etmenin zorunluluğunu ifade etti. Sonrasında sözü alan KCK Eş Başkanı Murat CEYLAN, Maraş katliamında yaşanan olayların Roboski katliamıyla birlikte faşist TC devletinin Kürtler üzerindeki katliamcı zihniyetini ifade ettiğini bildirerek, Ortadoğu’da Rojava ve Kobanê direnişinin günümüzde Kürt halkının üzerine düşen görevleri ve birlikte hareket edilmesi gerektiğini, yine Sibel BULUT şahsında kadınların savaşta etkin rol aldıklarını belirtti. Karşılıklı soru cevap şeklinde devam eden panel, şehit aileleri komisyonu başkanının da Şengal’de şehit düşenleri anarak sözlerine başladı ve süreci kısa bir değerlendirdikten sonra etkinlik sona erdi.

 

Yine 19 Aralık katliamı Paris’te  gerçekleştirilen meşaleli bir yürüyüş ve basın açıklamasıyla kınandı. Paris’teki devrimci kurumların oluşturduğu Paris DEKÖP (Demokratik Kitle Örgütleri Platformu) tarafından Strazburg Saint Denis bölgesinde gerçekleştirilen meşaleli yürüyüş boyunca Fransızca ve Türkçe katliamı kınayan ve devrimcilerin büyük bir inanç ve kararlılıkla hayatları pahasına direnişlerine vurgu yapan sloganlar atıldı. Yürüyüş bitirildikten sonra Fransızca ve Türkçe basın açıklaması okundu. Eylemin izinsiz yapıldığı  gerekçesiyle polisin bir müdahelesi gerçekleşti. Buna rağmen eylem atılan sloganlarla sona erdirildi.

 

scroll to top