Home , Avrupa , Fransa’da 1 Mayıs

Fransa’da 1 Mayıs

FRANSA |02.05.2020| İşçi sınıfının Birlik-Mücadele ve Dayanışma günü olan 1 Mayıs tüm dünyada olduğu Fransa’da da kutlandı. Pandemi  ve fransa hükümetinin ülke genelinde uyguladığı sokağa çıkma yasaklarının olduğu bir sürece denk gelmesi yerel ve göçmen kurumları farklı gösteri araçlarına yönlendirdi. Emekçilerin ve 1 Mayıs’ı kutlamak isteyenler bulundukları her alanı kullanarak 1 Mayıs’ı kutladılar. Fransa ATİK Komitesine bağlı dernek ve şehir komitelerinin olduğu alanlarla birlikte, birçok şehirde ATİK taraftarları da kutlamalara katılırken, içlerinde Partizan’ın da olduğu Türkiyeli ve Kürdistanlı örgütlerde eylemler düzenlediler.

PARİS: Paris’te Türkiyeli kurumların olduğu komite toplantılar yaparak 1 Mayıs’a hazırlık yaptılar. Sembolik olarak kurumlardan birer temsilci Rebuplique Meydanı’na giderek açıklama okunması kararlaştırılmıştı. Ancak aynı meydana sabah saatlerinde içlerinde yerel ve göçmen kurumların olduğu Grevlerle ve Direnişlerle Dayanışma Komitesi üyeleri girmeye çalıştılar ve polis şiddetine maruz kalarak gözaltına alındılar. Sonrasında meydan polisler tarafından kapatıldığı için temsilciler bu meydana çıkamadılar. Sonrasında Paris’in banliyölerinde düzenlenen eylemlere yönelmeye karar verildi. Paris ATİK taraftarları çeşitli meydanlara   Mayıs’ı kutlayan afişler astılar. Polis tarafından bir ATİK taraftarına yönelik, elinde ki afişler ve bayrak alınarak para cezası verildi. Yine TKP-ML taraftarlarının  da bulundukları alanlarda pankartlar asarak 1 Mayıs kutlamalarına katıldığı görüldü.

STRASBOURG: Sabah saatlerinde Dostluk ve Kültür Evi, “Kadın ve Erkek İşçilere, Kağıtsızlara Eşit Haklar! Yaşasın 1 Mayıs” pankartını fransızca olarak lokale astılar. Dernek üyeleri ile ATİK ve YDG üyeleri bulundukları yerlerden 1 Mayıs’ı selamlayan pankartlar hazırlayarak astılar. Partizan okurları kentin çeşitli noktalarına 1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma günü için pankartlar asıldığını bildirdiler. “Sermaye için değil, hastane için para!”, “Virüsü yok etmek için, kapitalizmi yok edelim” ve üç dilde “Yaşasın 1 Mayıs” pankartları ile pandemi günlerinde 1 Mayıs’I selamlamış olduklarını ifade ettiler.

Mulhouse, Lyon, Touluse, Nancy, Ancey, Montbilier ve Cholet kentlerinde de ATİK taraftarları bulundukları yerlerden 1 Mayıs kutlamalarına katılım sağladılar.