Home , Avrupa , Frankfurt’ta Coşkulu Newroz Kutlaması

Frankfurt’ta Coşkulu Newroz Kutlaması

FRANKFURT|20.03.2022| KON-MED, FED-KURD, FCK, FED-MED, FCKM-Kawa ve TJK-E ’nin çağrısıyla Frankfurt Rebstockpark’da yapılan Newroz kutlamasına on binlerce kişi katıldı.
Korona salgını sebebiyle 2 yıldır gerçekleştiremeyen Newroz’a bu sene katılımın yoğun olduğu görüldü. Partizan, MLKP, MKP, TİKB gibi devrimci örgütler de stant açarak bu yıl ki Newroz’a katılım sağladılar.

Sabahın erken saatlerinden itibaren Almanya’nın çeşitli şehirlerinden Newroz alanına akın eden binlerce Kürdistanlı ve Türkiyeli, faşist Türk devletinin saldırılarına karşı mücadele mesajı verdi. Özellikle gençlerin ve kadınların katılımın yoğun olduğu Newroz kutlaması, Kürdistan ve devrim şehitleri için yapılan saygı duruşu ile başladı. Saygı duruşunda sık sık İmralı tecritine ve PKK yasağına karşı sloganlar atıldı. Saygı duruşundan sonra ise sanatçı Xecê’nin sahne almasıyla birlikte kültürel bölüm başladı.

Sanatçı Xecê’den sonra ise KON-MED Eşbaşkanı ve Newroz Tertip Komitesi üyesi Zübeyde Zümrüt, KON-MED eş başkanı Engin Sever, HDP Avrupa eş sözcüsü Leyla İmret ile Halkların Birleşik Devrimci Hareketi ve Tevgera Ciwanên Şoreşger temsilcileri birer konuşma yaptı.  KON-MED eş başkanları tarafından yapılan konuşmada PKK Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecrite ve PKK yasağına dikkat çekildi.  Abdullah Öcalan’a yönelik faşist Türk devletinin uyguladığı tecrite karşı ayağa kalkma çağrısı yapılan konuşmada Avrupa’daki PKK yasağının kaldırılması gerektiği vurgulandı.

HDP Avrupa eş sözcüsü Leyla İmret ise AKP-MHP iktidarının HDP’yi kapatma çabasına karşı HDP’ye omuz vermeye çağırdı. T.C devletinin Sur, Cizre ve Nusaybin’i yıktıktan sonra Rojava’ya yönelik saldırılarını artırdığını belirten İmret, Türk devletinin ırkçı politikasının bugün Kürt halkının kazanımlarını yok etmek için tüm yolları denediğini söyledi. Son olarak Leyla İmret, Kürt halkının kazanımlarını yok etmeye çalışan TC. devletine karşı direniş çağrısı yaptı.

Leyla İmret’in konuşmasından sonra ise HBDH adına bir konuşma gerçekleştirildi. HBDH tarafından yapılan açıklamada emperyalist saldırganlığın arttığı kaotik bir süreçten geçildiği vurgulandı ve her yerde mücadeleyi yükseltme çağrısı yapıldı. Newroz’un tarihsel misyonuna değinilen açıklamada, bu seneki Newroz’un coşkusuyla faşizmi yıkma hedefi koyulduğu belirtildi.

Yapılan açıklamalar sonrasında Şehrîbana Kurdî, Hozan Dino, Kürt rapçi Sheriff Ömeri ve Koma Bajar sahne aldı. Tev-Çand’a bağlı halkoyunları grubunun sergilediği gösteri ise herkes tarafından beğenildi. Newroz slogan ve zılgıtlar ile büyük bir coşku ile kutlandı.