Home , Dünya , Filistin’de ölü sayısı 1650’ye yükseldi

Filistin’de ölü sayısı 1650’ye yükseldi

AHM-02-08-2014- fisitin_atesks_haberi Ateşkesi iki saat içinde bozan İsrail, dün gün boyu vurduğu Gazze ve Refah kentlerinde gece yarısından bu yana da 23 kişiyi öldürdü. 7 Temmuz’dan bu yana ölen Filistinlilerin sayısı 1650’ye yükseldi.

Saldırı için her geçen dakika kendine yeni ‚gerekçeler‘ bulan İsrail, şimdi de kayıp bir İsrail askerini bahane ediyor. İsrail, askerin Hamas’ın elinde olduğunu iddia ediyor. Filistin de öyleyse bile İsrail’in bombardımanlarında ölmüş olacağını belirtiyor.

Sonuç olarak saldırılarına her gün yenilerini ekleyen İsaril’in saldırılarında Filistin Sağlık Bakanlığı’nın verdiği bilgiye göre, Gazze ve Refah kentlerinde gece yarısından itibaren 23 kişi hayatını kaybetti. 

Hastaneler bombalanıyor

Bölgede onlarca da yaralı var. Ancak yaralıların tedavisi için koşullar oldukça zor. İsrail’in saldırılarına maruz kalan Refah kentindeki Ebu Yusuf en-Neccar Hastanesi, İsrail saldırıları nedeniyle boşaltıldı.

Gazze’de görevini fiilen sürdüren eski Filistin hükümetinin Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref El-Kudra, kentin en büyük hastanelerinden biri olan Ebu Yusuf en-Neccar Hastanesi’nin İsrail ordusuna ait topçu birlikler tarafından defalarca bombalandığını belirterek, „Hasta ve yaralıların zarar görmesinden endişe ettiğimiz için hastaneyi tamamen boşaltmak zorunda kaldık“ dedi.

Ateşkes iki saat sürdü

İsrail ordusu gece yarısından itibaren 50 hedefi vurduğunu açıkladı.

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları ise, İsrail’in Tel Aviv kentine üç roket atıldığını bildirdi. Tel Aviv’de sabah saatlerinden bu yana sirenler çalıyor.

Ambulanslar bölgeye giremiyor

İsrail saldırılarında ölenlerin sayısı daha da artabilir. Çünkü vurulan yerlere girilemiyor.

Bölgedeki Al Jazeera muhabiri Vali Dahduh, “Birçok yerden yardım çığlıkları geliyor. Refah’ın doğusunda gelişigüzel bombardıman var. Sivil savunma ve sağlık ekipleri engelleniyor. Filistinliler İsrail askerlerinin burada kameralardan uzakta bir katliam yaptıklarını söylüyor. Ölü sayısı artabilir. Çünkü saldırılar devam ediyor ve ambulanslar engelleniyor” dedi.