Home , Avrupa , Euro 2016’ya hazırlanan Fransa’da olağanüstü hal uzatıldı

Euro 2016’ya hazırlanan Fransa’da olağanüstü hal uzatıldı

1021883718

Paris’te 13 Kasım 2015’te 130 kişinin hayatını kaybettiği saldırılar sonrasında uygulanmaya başlayan ve insan hakları örgütlerinin eleştirdiği olağanüstü hal 2 ay süreyle uzatıldı. Ülkede, özellikle Euro 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası’na saldırı düzenlenme ihtimalinden endişe ediliyor.Fransa Parlamentosu, olağanüstü halin 10 Haziran-10 Temmuz tarihleri arasında Fransa’da düzenlenecek Avrupa Futbol Şampiyonası’nı kapsayacak şekilde uzatılmasını öngören tasarıyı onayladı. Geçen hafta parlamentonun üst kanadı olan Senato’da da onaylanan tasarı, 20’ye karşı 46 oyla kabul edildi. Buna göre 2 aylık yeni olağanüstü hal, 26 Mayıs’ta başlayacak ve 26 Temmuz’a kadar devam edecek.

İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, ülkede terör tehdidinin hala yüksek seviyede olduğunu ve tüm AB ülkelerinin de teröristler tarafından hedef alınabileceğini söyledi. Avrupa Futbol Şampiyonası’nın başka bir yere taşınması ihtimali olmadığını kaydeden Cazeneuve, “Spor ve kültür faaliyetlerinden vazgeçmek teröre teslim olmaktır” dedi.

‘FRANSA EN ÇOK TEHDİT EDİLEN ÜLKE’

Fransa İç Güvenlik Genel Müdürü Patrick Calvar da, ülkede özellikle kalabalık yerlere yönelik olası bir terör saldırısına karşı uyarıda bulunarak  „Fransa, IŞİD ve El Kaide tarafından en çok tehdit edilen ülke“ diye konuştu.

Alman Bild gazetesinin haberine göre ise, Almanya Federal Emniyet Teşkilatı radikal İslamcıların Fransa’daki Avrupa Futbol Şampiyonası final turnuvası sırasında saldırı düzenleyebilecekleri uyarısında bulundu.

Fransa’da temmuz ayında da Tour de France bisiklet turu nedeniyle güvenlik önlemlerinin en üst düzeye çıkarılması planlanıyor.

Paris saldırılarının yaşandığı kasım ayından bu yana uygulanan olağanüstü hal kapsamında 3 bin 500’e yakın ev arandı, 56 kişi gözaltına alındı. İnsan hakları örgütleri ise olağanüstü halin temel özgürlükleri engellemesinden şikayetçi.  (sputniknews)