Home , Haberler , Ermeni Soykırımı’nın İlk Etkinliği Sultanahmet’te Yapıldı

Ermeni Soykırımı’nın İlk Etkinliği Sultanahmet’te Yapıldı

İSTANBUL |24.04.2017| Ermeni Soykırımının 102. Yıl döneminde, Sultanahmet Meydan’ında anma gerçekleştirildi.

Sürgün edilen Ermeni aydınlarının tutulduğu ve bugün Türk İslam Eserleri Müzesi olarak faaliyet gösteren hapishane önünde Ermeni Soykırımının 102. Yılı dolayısıyla saat 12.00’de anma gerçekleştirildi. İlk olarak açıklama yapan İHD başkan yardımcısı Eren Keskin, her yıl olduğu gibi bugün de 1915 Ermeni Soykırımını lanetlemek için buluştuklarını söyledi.

Soykırım inkârına karşı mücadele etmek, demokrasi için mücadele etmektir!”

Avrupa Irkçılık Karşıtları Taban Hareketi (EGAM) temsilcisi Benjamin Abda, söz aldığı sırada bir grup anma yerine gelerek “Mustafa Kemalin askerleriyiz” sloganıyla gerginlik yaratmaya çalıştı. Abda konuşmasına devam ederek, 24 Nisan’da burada olmanın hiç bu kadar önemli olmadığına değindi. Abda, yaşanan protestonun bugünkü anmayla ilgili olduğunu belirterek bu yaşananların geçmişteki yok etme şimdiki baskının hala eskisi gibi devam ettiğini söyledi. Abda, “Ermeni soykırımının unutmaya unutturulmasına karşı mücadele ediyoruz. Devletin özündeki nefretle ve yüreğindeki intikam duygusuyla kavga ediyoruz. 102 yıldır değişmeyen nefretten ve baskıdan yok etmeden bahsediyoruz. Bu yüzden soykırımda öldürülenleri anmak bugün demokrasi mücadelesi için önemli bir adım. Soykırımın inkârına karşı mücadele etmek demokrasi için mücadele etmektir. Her yıl ısrarla Ermeni Soykırımı anması gerçekleştirdiğiniz için, demokrasi mücadelesi verdiğiniz için sizlere teşekkür ediyorum. Türkiye’de demokrasi mücadelesi veren sizlere şunu söylemek istiyorum. Yanınızdayız. Ve bilmenizi istiyoruz ki yarın daha zorlu bir demokrasi mücadelesine devam edeceksiniz. Demokrasi mücadelesi yürüten sizlere Ermeni Soykırımını hatırladığınız ve andığını için teşekkür ediyoruz. Yanınızdayız, bize güvenebilirsiniz” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

“Türkiye soykırım inkârının ülkesidir!”

İHD İstanbul Şubesi Irkçılığa ve Ayrımcılığa Karşı Komisyon adına Meral Çıldır basın açıklamasını okudu. Çıldır, “Bugün soykırım inkârının hüküm sürdüğü bir ülkede cinayeti anıyoruz. Soykırımın inkârının en dayanıklı zemini ve aynı zamanda en insanlık dışı “sıradanlaştırma” üzerine sözümüzü söyleyeceğiz. Soykırımın inkârı “biz yapmadık” demek değildir.  Kurbanlarının torunlarına, soykırımı tekrar tekrar yaşatmaktır. Katilleri kahraman yapmak, soykırımcıları onurlandırmaktır. Soykırımın mimarı Talat Paşa’nın adıyla donatılmış bir şehirde, hiçbir şey olmuyormuş, her şey yolundaymış gibi bunun normalleştirilmesini ve sıradanlaştırılmasını reddediyoruz. “ dedi.

Çıldır, “Şimdiye kadar ki en sıradanlaştırılmış tezahürlerinden biri olduğu halde hiç sorgulanmamış olan bu gerçeği gündeme getirdiklerini söyleyen Çıldır, dünyanın her yerinde ve Türkiye’deki Ermenilere meydan okumak, büyükanne ve büyükbabalarının anısına hakaret etmek demek olan böyle bir onurlandırmayı kamuoyunda tartışmaya açıyoruz” dedi. Anadolu’nun bir soykırım coğrafyası olduğunu belirten Çıldır, “Türkiye soykırım inkârının ülkesidir. Soykırım ve inkâr zihniyeti bugün de egemenliğini sürdürüyor. Her 24 Nisan’da olduğu gibi bugün de sesleniyoruz: Soykırımı tanı, af dinle, tazmin et! Soykırımcı ve inkârcı politikalara son!” dedi.

Ardında bugün Saat 15.00’de zorunlu askerlik yaparken katledilen Sevag Balıkçı için yapılacak olan mezar anmasına ve 24 Nisan’ı anma platformunun çağrısıyla saat 19.15’te yapılacak olan eyleme çağrı yapıldı. (Özgür Gelecek)

scroll to top