Home , Haberler , „Erkek devlet şiddetine karşı direniyoruz, yaşam hakkımızı savunuyoruz“

„Erkek devlet şiddetine karşı direniyoruz, yaşam hakkımızı savunuyoruz“

IMG_7844İstanbul: 25 Kasım Platformu’nun çağrısıyla yüzlerce kadın Taksim’de bir araya gelerek „Erkek devlet şiddetine karşı direniyoruz, yaşam hakkımızı savunuyoruz“ dedi.

Taksim Tünel’den, Galatasaray Lisesi Önüne yürüyen kadınlar, “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz”, “Erkek vuruyor devlet koruyor”, “Nusaybin’de işgalci Özgecan’ın katili”, ” Kürdistan’da direnen kadınlara bin selam”, “Tecavüzcü bizden koksun”, “Özsavunma haktır”, ” Öldüren sevgi istemiyoruz” sloganları yanı sıra “Bedenimiz devletin savaş alanı değildir” yazan, erkek-devlet şiddeti, kadına yönelik taciz, tecavüz ve kadın katillerine erkek yargı sistemi tarafından verilen “tahrik indirimi” ne vurgu yapan dövizler taşıdı.

Galatasaray Meydanı’nda 25 Kasım Platformu adına HDP İlçe Es Başkanı Hunav Altun’un Kürtçe, Nergiz Şen ise Türkçe açıklama yaptı.

“Nevin, Çilem, Yasemin’iz. Ekin Wan’ız”

Nergiz Şen, “Erkek şiddetine karşı hayatımızı savunmak için sokaklardayız” diye başlayarak günde 5 kadının katledildiğini ve davalarda uygulanan „tahrik indirimi“ ile kadın cinayetlerinin meşrulaştırıldığını kaydetti. Katledilen kadınları hatırlatan Şen, “Özsavunma hakkını kullanan Nevin, Çilem, Yasemin’iz. Ekin Wan’ız” dedi.

Şen, “Saray’ın başlattığı savaş konseptiyle Kürdistan’da uygulanan devlet terörüne dikkat çeken Şen, sokağa çıkma yasağının kaldırıldığı bölgelerde, Saray’ın özel kuvvetleri tarafından duvarlara cinsiyetçi yazılamalar yapıldığını hatırlattı. Şen, „Erkek ve devlet şiddetine karşı sokakta olmaya ve mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.

Yapılan ççıklamanın ardından, 1 Aralık Salı günü Bakırköy 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek Yasemin Çakal davasına çağrı yapıldı. Yasemin Çakal, 10 Temmuz 2014’te uzun süredir sistematik bir şekilde şiddet gördüğü kocasını kendisini korumak için öldürmüştü. Çocuğuyla birlikte cezaevinde olan Yasemin Çakal ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle yargılanıyor.

scroll to top