Anasayfa , Haberler , Erdoğan Gezi için “saldırın” talimatı verdi

Erdoğan Gezi için “saldırın” talimatı verdi

erdoganTÜRKiYE | 12-06-2013 | 15. gününü dolduran Gezi Parkı direnişinde bir türlü istediği sonucu elde edemeyen TC Başbakanı R. T. Erdoğan, yaptığı açıklamalarla çaresizliğini dile getirmeye devam ediyor. Başbakan bugün yaptığı açıklamada “İçişleri Bakanıma talimat verdim. 24 saat içinde bu iş bitecek” dedi.

Mayıs ayının son günlerinden itibaren Gezi Parkı’ndaki talan ve yağma projesine karşı çıkmak amacıyla başlatılan protesto eylemi, kısa sürede halk hareketine döküldü. Şehir şehir, sokak sokak milyonlarca insan, TC devletinin sözcüsü AKP’nin 11 yıldır hızlandırılmış bir şekilde sürdürdüğü baskı politikalarına karşı direnişe geçti.

Yaptığı “3-5 çapulcu”, “marjinal”, “Vandalizm” vb. açıklamalarla eylemi kırmak bir yana tepkileri daha da üzerine çeken Başbakan Erdoğan, “istikrarlı Türkiye” görünümünden halkın baskıcı politikalara karşı sokaklara döküldüğü bir ülkenin başbakanı haline geldi.

 

“Bu iş bitecek”

Kitlenin öfkesinin bir numaralı hedefi olan Erdoğan, zaman zaman kibrinden ödün vermeyen açıklamalar yapsa da, özellikle son süreçte “marjinal grupları tenzih ederek, çevreci gençlerin gözlerinden öptüğünü” söyleyen açıklamalara kadar dilini yumuşatmak zorunda kalmıştır.

Bir taraftan görüşmek istediğini dile getiren ve Gezi Direnişi ile ilişkisi olmayan çeşitli sanatçılardan bir heyet oluşturmaya çalışan Erdoğan’ın bu çabası da boşa çıkmış, Erdoğan tahammülsüzlüğünü son olarak Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) heyeti ile yaptığı konuşmada “Yumruğa karşı yumruk sallamadık. Bundan sonra güvenlik güçleri daha farklı davranacak. Yurtdışından gelecek akla ihtiyacımız yok. One minute dediğimiz insanlar şimdi bu durumdan seviniyorlar. Esnaf uyanık olsun. Faiz lobisi iş başında. İçişleri Bakanıma talimat verdim. 24 saat içinde bu iş bitecek” dedi.