Home , Avrupa , Erdal Boyoğlu ile Tohum’da Söyleşi

Erdal Boyoğlu ile Tohum’da Söyleşi

ULM|16.04.2022| Tohum Kültür Merkezi adına açılışı yapan moderatör gazeteci-yazar Hüseyin Şenol, saygı duruşunun ardından, yazar ve kitap hakkında kısa bir bilgilendirmede bulunduktan sonra, sözü konuk gazeteci-yazar Erdal Boyoğlu’na bıraktı.

Erdal Boyoğlu, üçüncü kitabı olan ”Avrupa’da Sürgün, Mülteci Göçmen Halleri” ile 40 yıla yaklaşan sürgünlük hayatı boyunca edindiği deneyimlerden yola çıkarak mültecilik, sürgünlük ve göç hallerini yeniden irdeliyor. Boyoğlu, kitabında sürgünlüğü yaşamış gazeteci, yazar ve insan hakları savunucuları ile yaptığı söyleşilerle, onların yaşamından kesitler sunduğunu belirtti.

Kitabından pasajlar okuyan yazar, göçmenlik üzerine görüşlerini aktarırken, derneklerin bu alandaki çalışmalarına da değindi.

Erdal Boyoğlu, sürgün yıllarında babasına hitaben yazdığı şiiri okumasıyla salonda duygulu anlar yaşandı.

Daha sonra soru-yanıt bölümünde yazar tüm soruları yanıtlarken, katılımcıların da görüşlerinin de ifade edildiği söyleşi yoğun ilgi gördü. Söyleşi iki saat sürdü. Erdal Boyoğlu söyleşi sonrası etkinliğe katılanlarla dernekte sohbete devam ederken, kitaplarını da imzaladı.

Yazar Erdal Boyoğlu ile söyleşiler, Avrupa’nın çeşitli kentlerinde devam ediyor. Etkinlik duyurularını Avrupa Demokrat’tan da takip edebilirsiniz.