Home , Avrupa , Duisburg Irkçı PEGIDA’ya Geçit Vermedi

Duisburg Irkçı PEGIDA’ya Geçit Vermedi

Ohne Titel 2DUISBURG-21-01-2015- Geçtiğimiz aylardan beri korkunç bir şekilde büyüyen ırkçı grup PEGIDA’nın (Batının İslamlaşmasına Karşı Yurtsever Avrupalılar) uzantısı DUIGIDA (Batının İslamlaşmasına Karşı Yurtsever Duisburglular) Duisburg’da 19 Ocak’ta bir gösteri düzenledi. Gerek medya, gerekse Alman devleti özellikle Ortadoğu’da yaşanan olayları sonrasında ırkçılığı korkunç bir şekilde geliştirdi. Devletten bağımsız olmayan, hatta birebir devletin sözcüsü olan “Setern, Focus, Spiegel, ARD, ZDF” gibi televizyon ve gazeteler birebir İslamofobinin çığırtkanlığını yaparken, son süreçte yaşananlar elbette sürpriz değildi. Buna bağlı olarak özellikle doğu Almanya’da, ardından da tüm Almanya’da güç kazanan PEGIDA geçtiğimiz günlerde yine Dresden’de bir mültecinin ölümüne neden olmuştu.

Irkçı PEGIDA’nın Duisburg’ta da yürüyeceğinin haberinin duyulması üzerine Demokratik Güç Birliği bileşenleri bir araya gelerek, karşı eylemi örgütlemek için Alman kurumlarının da katılacağı bir toplantı örgütlendi. Daha önce ki ırkçılık karşıtı yürüyüşlerde oluşturulan “Duisburg stellt sich quer“ adı altında bir araya gelen yerli ve göçmen örgütler yaptıkları toplantıdan hemen sonra hazırlıklara başladılar.

Yürüyüşe 3 günlük kısa bir zaman kaldığından dolayı, hızlı bir şekilde pratik çalışmalara geçildi. ATİF’in de aktif içinde yer aldığı bu eylem birliği öncülüğünde, Duisburg’un göçmenlerin yoğun oturduğu semtlerinde ve şehir merkezinde geniş bir şekilde çıkartılan ortak Almanca bildiri dağıtıldı. Ayrıca Thyssen Krupp fabrikası önünde de sabah erken işçilerin iş başı saatine denk gelecek şekilde bildiri dağıtılarak, işçiler ırkçılığa karşı eyleme çağrıldı.

Özellikle mülteci ve göçmenlerin, ayrıca sol kurum, örgüt ve partilerin oldukça yoğun olduğu Duisburg’ta 19 Ocak Pazartesi günü istasyon önünde bir araya gelen DUIGIDA müthiş bir karşı koyuşla karşılaştı. Yaklaşık 4000 kişinin yer aldığı eylemde sık sık, “Hoch die internationale Solidarität“, Schulter an Schulter gegen Faschismus“, Deutsche Polizisten schütsen die Faschisten“ vb sloganları atıldı. Sendikalardan, kitle örgütlerine ve siyasi örgütlerden, duyarlı kişilere kadar bir çok farklı kesimden insanın yer aldığı eylemde, MLPK, MLPD, NAV-DEM, ADHF, ÖDA, DGB, Young Truggle, Di Linke, Solid, ATİF, YDG ve Partizan gibi parti, örgüt ve kurumlar yelerini aldılar. Daha çok devrimci kurumların ön saflarda olduğu dikkat çekerken, halkın tepkisi de göz ardı edilmeyecek kadar sertti.

Saat 17.30’da bir araya gelen kitle, şehir merkezinin bir çok yerinde toplandı. Eylemin amacı protestonun dışına çıkarak, faşistlerin engellemekti. Bu yüzden polisin engellemelerine rağmen tren garı içine giren kitle, ana çıkışı 200 kişilik bir grupla bloke etti. Ardından faşistleri yürütmek için elinden geleni ardına koymayan polis, gerek kitleye agrasif, insanlık dışı davranışlar ile, gerekse de ırkçıları ne yapıp edip dışarı çıkarması ile DUIGIDA’dan bir farkı olmadığını gösterdi. Kararlı kitle daha sonra grup halinde polis engelini aşarak ırkçı grubun yürüyeceği güzergaha çıktı. Palis grubu dağıtmak için kadın, çocuk, yaşlı demeden kitleyi tartakladı. Polisin tartaklamasına, itmesine karşı kitle de yürüyüş güzergahında oturma eylemi yaptı.

Kitlenin yoğun karşı koyuşuna ve engelleme girişimlerine rağmen, polisin çok yoğun güvenlik koridoru içinde ırkçılar 15 dakika yürütüldükten sonra, dağıtıldı. Duisburg’ta uzun yıllardan sonra bu kadar çok kitlenin katıldığı bir eylem olmasına rağmen, polisin, daha doğrusu Alman devletinin yoğun güvenlik koridoruyla ırkçı, faşist DUIGIDA hareketi yürüyebildi.

Gerek yürüyüş öncesi hazırlıklarda ve gerekse de eylem anında, diğer kurumlarla birlikte, ATİF, YDG ve PARTİZAN kitlesi de yoğun bir katılımla çalışma yürüttü.

Ohne Titel 3

scroll to top