Anasayfa , Haberler , Direnen işçilere ATİK’ten uluslararası destek

Direnen işçilere ATİK’ten uluslararası destek

fotoşrafİSTANBUL |05-09-2013 | Zeytinburnu ‘nda bulunan punto deri fabrikasına bu gün ATİK destek ziyaretinde bulundu. 23 gündür direnişte bulunan Ramazan Aygün ve Hülya Alptekin fabrika önünde direnişlerini sürdürüyor.

Punto deri fabrikasında çalışırken sendikal çalışmaya öncülük ettiklerini bildikleri iki işçiyi “fabrikanın düzenini bozuyorsunuz” gerekçesi ile işten çıkarmışlardı. Fabrika önünde direnişine başlayan işçilere Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu’ndan destek ziyareti gerçekleşti. ATİK Genel Sekreteri Süleyman Gürcan; “Sendikal örgütlenme uluslar arası bir haktır. Punto deri bunu tanımak zorundadır, sendika hakkını tanımaması durumunda konuyu uluslararası alana taşırız ve Punto’nun iş yaptığı Avrupa’da ki fabrikalarda çalışan işçileri sokağa çağırırız.” dedi.

Deri-İş Sendikası Genel Örgütlenme Sekreteri Hasan Uluşan fabrikada çalışan sendikalı işçilere baskı uygulandığını fabrikanın içinde işçileri sendikadan istifa ettirmek için sorgu odaları açtıkları ve işveren ve ustalar tarafından işçilerin tehdit edildiğini söyledi.

Punto deri fabrikasının uluslararası anlaşmalarda sendikal çalışmaya saygı duyması ve izin vermesi gerektiğine dair imzasının bulunduğunu söyleyen Ulaşan Deri -İş Sendikası olarak sendikal mücadelenin başarıya ulaşması için ellerinden geleni yapacaklarını ifade etti.

Ziyarete 2’nolu Belediye-İş Başkanı Hasan Gülüm’ de destek verdi. Açıklamaya Punto’da ve diğer fabrikalarda deri sektöründe çalışan işçilerin ilgisi dikkat çekiciydi. Açıklama “Punto işçisi yalnız değildir” sloganı ile son buldu.