Home , Haberler , “Diren ATİK, İstanbul seninle”

“Diren ATİK, İstanbul seninle”

IMG_6527İstanbul: Bugün Partizan, Yeni Demokrat Kadın (YDK), Yeni Demokrat Gençlik (YDG) ve Devrimci Demokrat Sendikal Birlik (DDSB)’nin çağrısıyla Taksim Alman Konsolosluğu önünde, emek mevzisi olan ATİK’e Avrupa’nın dört bir yanında Türk hükümeti ile ortak gerçekleştirilen operasyonlar ve tutuklamalar bir basın açıklamasıyla protesto edildi.

Alman Konsolosluğu önünde yapılan basın açıklamasında, “Almanya-İsviçre-Yunanistan-Türkiye iş birliğinde gerçekleştirilen operasyonları kınıyoruz, ATİK ve Yeni Kadın yalnız değildir” pankartı açıldı.

DDSB, YDK, YDG ve Partizan’ın örgütleyicisi olduğu eyleme, Partizan’ın HDP’den İstanbul 1. Bölge adayı Hasan Gülüm-İzmir 1. bölge adayı Pınar Aydınlar, HDP İl Örgütü, Munzur Çevre Derneği (MÇD), Belediye –İş 2 Nolu Şube, DERİTEKS başkanı Musa Servi, Sanatçı Mehmet Ekici, Grup İsyan Ateşi, Özgür Sanat Girişimi, Hevî LGBTİ, İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği, Mersin Kadın Platformu, HDK Mersin Kadın Meclisi, Mersin LGBTİ 7 renk Eğitim ve Araştırma Derneği gibi demokratik kitle örgütleri destek verdi.

IMG 6514Çok sayıda çevik kuvvet polisinin Alman konsolosluğunu sardığı eylemde sık sık, “Diren ATİK İstanbul seninle”, “ATİK’li tutsaklar yalnız değildir”, “Diren ATİK İstanbul seninle” ve “Yaşasın devrimci dayanışma” gibi sloganlar atıldı.

“Bu operasyonlar TC işbirliğinde yapılmıştır”

Basın açıklamasını örgütleyenler adına DDSB’li Veysel Aslan okudu. Aslan açıklamada şunlara vurgu yaptı: “Avrupa’da yaşayan Türkiyeli ve Kürdistanlı göçmenler içerisinde örgütlenen ve Türkiye gündemini yakından takip ederek, AKP hükümetinin temsil ettiği TC devletinin tüm baskı politikalarına karşı Avrupa’dan doğru kamuoyu oluşturan ATİK ve Yeni Kadına Yönelik bu operasyonun tek başına Alman hükümeti tarafından organize edilmediği açıktır!” Tutuklamalara yönelik suç duyurularının içerisinde “Türkiye’ye dönük eylem hazırlığında olmak” gibi iddiaların varlığının olduğunu bildiren Aslan şunları söyledi: “ Bu iddiaların varlığı bile bu operasyonun Türk-Alman-Fransız-Yunan devletlerinin ortak bir şekilde organize ettiğini göstermektedir.

Aslan son olarak, Türk devletinin bu tür komplolarla HDP’nin Avrupa’daki etki IMG 6539alanını daraltmaya çalıştığını ve destek veren kurumların önünü kesmeye çalıştığını söyleyerek şunlara değindi: “Sonuç olarak bizler, ATİK ve Yeni Kadın’a yönelik operasyonu kınıyor ve tutuklananların bir an önce serbest bırakılmasını istiyoruz

“ATİK işçi sınıfının mevzisidir”

Açıklamanın ardından eyleme destek veren HDP milletvekili adayları Pınar Aydınlar, Hasan Gülüm ve DERİTEKS Başkanı Musa Servi bir konuşma yaptı.

İlk olarak konuşma yapan Pınar Aydınlar, ATİK işçi sınıfının mevzisidir diyerek şunları söyledi: “ATİK, emek mücadelesini her alanda Avrupa’da en zor koşullarda birleşmiş kapitalist ülkelerde işçi örgütlülüğünü ve özgürlüğünü savunandır. ATİK’e karşı yapılan bu saldırılar hepimize yapılmıştır. Tüm düşmanlarımız bilsin ki ATİK Ezilen bütün halkların, İşçi sınıfının, Kürt mücadelesinin, özgürlük mücadelesinin yanındadır. Çünkü biz İbrahim Kaypakkaya’nın ardıllarıyız. Çünkü bizler sınırsız bir dünyayı ve özgürlük mücadelesinde direnen halkların direnişini savunuyoruz. Bizler ATİK, Yeni Kadın IMG 6529ve YDG’yi asla yalnız bırakmayacağız. İşte bunun için bir kez daha söylüyoruz ki yaşasın devrimci dayanışma, yaşasın sınıf dayanışması.”

Aydınlar’ın ardından konuşan Hasan Gülüm ise, yıllardır işçi sınıfının sendikal mücadelesini verdiğini ve bu mücadeleyi yürütürken de ATİK’i direnişlerde, Türkiye’nin çeşitli yerlerindeki mücadelelerde, ezilen halkların yanında, yok edilmek istenilen Kobanê halklarının direnişinde gördüğünü söyledi. Gülüm devamında şunları söyledi: “Bizler ATİK’i ezilen tüm halkların ortak mücadelesinde gördük. Bizler aynı zamanda Avrupa ülkelerinin ne denli demokratik olduğunu da bu operasyonlarla görmüş olduk. Tutuklanan ATİK üyelerinin derhal serbest bırakılmasını ve baskıların sona ermesini istiyoruz. ATİK’e destek için herkesi mücadeleye çağırıyorum ve direnişlerini direnişimiz olarak görüyorum

Son olarak konuşan Musa Servi ise, ATİK’e yapılan bu tutuklama ve saldırıları kınadığını ve bu saldırıların bir an önce son bulması gerektiğini vurguladı. Servi devamında, bu saldırının sadece ATİK’e yönelik olmadığını ve tüm muhalif IMG 6577kesimlere yönelik bir saldırı olduğunu bildirdi. Bu saldırıların dayanışmayla geri püskürtüleceğinin altını çizen Servi ATİK’i yalnız bırakmayacaklarını ve ATİK’in haklı mücadelesinde yanında olduklarının mesajını verdi.

Konuşmaların ardından eylem sloganlar eşliğinde son buldu.

scroll to top