Home , Haberler , Dersim’de TİKKO gerillalarından eylem!

Dersim’de TİKKO gerillalarından eylem!

ovacikTİKKO gerillaları TC’nin kolluk kuvvetlerine yönelik 26 Mayıs günü eylem gerçekleştirdi; Jandarma Özel Harekat (JÖH) mensubu en az 4 kişinin öldüğü tahmin ediliyor.

Elimize e-posta yoluyla gelen habere göre Dersim’in Ovacık ilçesine bağlı Bekteşuşağı köyünün Qalikan mezrasında 26 Mayıs günü TİKKO gerillaları tarafından JÖH timine yönelik eylem gerçekleştirildi. 6 Mayıs günü ölümsüzleşen TİKKO gerillaları Haydar Arğal (Sinan) ve Murat Tekgöz (Rıza) için gerçekleştirilen eyleme ilişkin TKP/ML TİKKO Dersim Bölge Komutanlığı yaptığı açıklamada, JÖH mensubu en az 4 kişinin öldüğü ve yaralı sayısının çok fazla olduğunu belirtti.

Dersim Bölge Komutanlığı tarafından eyleme ilişkin yapılan açıklama şu şekilde: “Dersim Ovacık’a bağlı Bekteşuşağı köyünün Qalikan mezrasında 26 Mayıs günü TİKKO gerillaları tarafından faşist ordu güçlerine yönelik bir eylem gerçekleştirilmiştir. Sabah saatlerinden itibaren arazide bulunan Jandarma Özel Harekat (JÖH) timini denetime alan gerillalarımız saat 14.00 sıralarında sızma gerçekleştirerek düşman gücünü yakın mesafeden etkin bir şekilde vurmuştur. Düşmanın gözle görülen net ölü sayısı dört olmakla birlikte,ölü ve yaralı sayısının çok daha fazla olduğu düşünülmektedir. TC devleti resmi olarak sadece bir ölü vererek kayıp sayısını gizleme yoluna gitmiştir.

Yapılan bu eylemle, gerilla güçlerine darbe vurmak üzere konumlanan bir pusu gücü tasfiye edilmiş, düşmana arazinin kime ait olduğu konusunda iyi bir ders verilmiştir.

Gerillalarımız tarafından yapılan bu eylem, 6 Mayıs tarihinde Dersim Merkez’e bağlı Deşt bölgesinde düşmanla girdikleri çatışmada kahramanca ölümsüzleşen Sinan ve Rıza yoldaşların anısına atfedilmiştir. Şehit düşen her yoldaşın hesabını sormaya devam edeceğimiz, aldığımız her kayba misliyle karşılık vereceğimiz bir kez daha bilinmelidir.