Home , Haberler , Dersim’de Şehit Düşen Gerillalar Sonsuzluğa Uğurlanıyor

Dersim’de Şehit Düşen Gerillalar Sonsuzluğa Uğurlanıyor

Haber Merkezi |08.08.18| Dersim Ovacık ilçesine bağlı Şahverdi köyü kırsalında, 5-6 Ağustos tarihinde TSK ile TİKKO gerillaları arasında çıkan çatışmada şehit düşen altı gerilladan İlker Tezer(Yusuf)’in cenazesi, bugün Ovacık Cemevi’ndeki törenin ardından Mercan Yarımkaya köyünde defnedildi.
Polis ve jandarma tüm gün boyunca ilçede ve Dersim merkezden Ovacık’a gelen araçlarda GBT kontrolü, araçları bekletme, geri çevirme gibi yöntemler uygulayarak cenazeye katılımı engellemeye çalıştığı, araçlarda insanlar bekletilerek ilçeye ulaşım geciktirildiği basında yer aldı.  Ovacık’tan Mercan’a giden yol boyunca zırhlı araçlarla ablukaya alarak terör estiren kolluk güçleri cenazeye katılmak isteyen kitleyi üst araması, kimlik kontrolü vb. yöntemlerle taciz etmesi ve Ovacık’ta bir çok aracı durdurarak köye girişini engellemesi tepkilere neden oldu.
Mezarlıkta yapılan konuşmada mücadele tarihinde İlker ve diğer şehit düşen gerillaların ne ilk ne de son olduğu, mücadeleye devam edileceği vurgusu yapıldı. Tüm engelleme ve baskılara rağmen İlker Tezer, yoldaşları, ailesi ve Ovacık halkının omuzlarında sonsuzluğa uğurlandı. Cenazeden sonra İlker Tezer’in ailesi tarafından köyde yemek verildi.

Gerilla Cenazelerine İşkence

Gerilla cenazelerini Malatya Adli Tıp’tan alan aileler, gerilla bedenlerinin işkenceye tabii tutulduklarını ve  yakıldıklarını, teşhisin oldukça zor olduğunu dile getirdiler. Yeni Demokrasi’nin verdiği habere göre; sosyal medyada ırkçı-faşist hesaplardan paylaşılan fotoğraflarda cenazelerin yanmadığı, sonrasında yapılan işkence ile özellikle ellerinin ve yüzlerinin yakıldığı öğrenildi. Çatışmada bombardıman olmadığı ifade edilmesine rağmen cenazelerdeki yanıkların sonrasında yaşanan işkenceyi doğruladığı belirtildi.