Anasayfa , Avrupa , “Dersimde Doğanın Aramızdan Koparıp Aldığı Beş Yoldaşımızı Andık!”

“Dersimde Doğanın Aramızdan Koparıp Aldığı Beş Yoldaşımızı Andık!”

BERLİN | 26 – 05 – 2011 | Berlin Partizan okuyucuları Dersim’de şehit düşen 5 TKP/ML TİKKO gerillaları için bir anma gerçekleştirdi. 22 Mayıs’ta yapılan anma toplantısında gerillaların yaşam ve mücadeleleri hakkında konuşmalar yapıldı.

Saygı duruşu ile başlayan anma toplantısında, gerillaların yaşamları hakkında konuşma yapıldı. Konuşmada, gerillaların temsil ettikleri dava, bugün için anlamı ve önemi, mücadelelerinin içeriği ve bıraktıkları mirasa değinildi. Türkiye ve T. Kürdistanı’ndaki güncel duruma da değiniler yapılarak konuşma sonlandırıldı.

Anmaya ilişkin yapılan açıklamada ise “Onlar devrimimizin en rafine temsilcileriydiler; uzun süreli ve dağınık halk-gerilla savaşının en önde duran kadro ve savaşçılarıydılar; savaştaki ısrarın ve enerjik mücadelenin birer kilometre taşıydılar. İddia ve inançla, büyük bir girişkenlik ve kararlılıkla devrime sarıldılar ve bu mücadelede en zor doğa koşullarında doğa onları aramızdan çekip aldı.” ifadeleri kullanıldı.

Sonrasında MKP temsilcisi ise şehitlere dair bir açıklama okudu. Son olarak anma soru ve cevap bölümünden sonra sonlandırıldı.