Home , Avrupa , Çiğdem Akın Katledildi!

Çiğdem Akın Katledildi!

HANNOVER | 21.06.2018 |Türkiye`de yaşanan kadın cinayetleri haberlerine her gün tanık olurken, yaşadığımız Almanya coğrafyasında da kadın cinayetleri gündemden düşmeyen konuların başında geliyor. Binlerce yılın dayattığı erkek egemen kültürün sonucu olarak kadınlar, her gün birer birer hayattan koparılıyor.

Almanya`nın Hannover şehrinde yaşayan 34 yaşındaki Çiğdem Akın da tıpkı diğer kadınların öldürülme sebeplerinden biri olan karşılık verilmeyen ilişki dayatmasını reddettiği için, geçtiğimiz Cumartesi günü bir erkek (B. İ.) tarafından bıçaklanarak yaşamına son verildi. Katilin yakalandığı haberi bizlere ulaşsa da; sistem her gün katiller ve kurbanlarını üretmeye devam ediyor.

21 Haziran günü Hannover ve Çevresi Alevi Kültür Merkezi`nde Çiğdem Akın için bir tören düzenlendi. Törende Almanca ve Türkçe konuşmaların ardından cenaze tabutu kadınlar tarafından omuzlanırken ‘ Jin, Jiyan, Azadi’ sloganlarıyla memleketi Dersim`e, doğduğu topraklara yolculandı.NAV-DEM ve ATİF-Hannover taraftarları da Çiğdem Akın için töreninde yerini aldı.