Home , Haberler , Bu haftaki F oturumunda kadın hasta tutsakların durumuna dikkat çekildi

Bu haftaki F oturumunda kadın hasta tutsakların durumuna dikkat çekildi

Haber Merkezi|06.03.2021|İHD Hapishane Komisyonu, 467. F Otumasında kadın hasta tutsakların durumuna dikkat çekti.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu, hasta tutsakların durumuna dikkat çekmek için her hafta düzenledikleri “F oturumu” eylemlerinin 467’ncisini koronavirüs (Covid-19) nedeniyle sosyal medya hesapları üzerinden gerçekleştirdi.
Komisyon adına Meral Nergis Şahin tarafından okunan açıklamada, militarizmin kendisini en bariz dayattığı mekanlardan birinin hapishaneler olduğuna işaret edilerek, toplumsal cinsiyet ayrımcılığının ağır bir şekilde kendisini gösterdiğini, kadınlara ve LGBTİ+’ lara yönelik hak ihlallerinin de artarak devam ettiği, kadınların Türkiye hapishanelerinde en az 61 ağır hasta kadın tutsağın bulunduğu belirtildi.
Meral Nergis Şahin hasta kadın tutsakların sorunlarına ilişkin şunları kaydetti:
“Fatma Tokmak, Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutulmaktadır. Kalp hastasıdır, iki kalp kapakçığı yerine yapay kapakçık takılmıştır. Mide ve tansiyon hastasıdır. Tüm vücudunu kaplayan varisleri vardır.
Süreyya Bulut, Bakırköy Kadın Kapalı Hapishanesi’nde tutulmaktadır. Kafasında şarapnel parçası bulunmaktadır. Ameliyat edilmesi gerekiyor ama riskli olduğu için ameliyatı yapılamıyor, zaman zaman ağrıları şiddetli ve acılar içerisinde kalıyor. Bir gözü görme fonksiyonunu yitirmiş, aynı zamanda Wernicke Korsakoff hastasıdır.
Gülistan Abdo, Gebze Kadın Kapalı Hapishanesi’nde tutulmaktadır. Sırtında kist vardır. Sol bacağı dizinden kesilmiş, protez kullanmaktadır.
Hazine Alçı, Gebze Kadın Kapalı Hapishanesi’nde tutulmaktadır. Ateşli silahla yaralanma sonucu sağ bacağında dizden kalçaya kadar platin takılmış olup, kalça kemiği parçalandığı için 2000 yılından bu yana iç protezle yaşamını sürdürmektedir.
Mesude Pehlivan, halen Gebze Kadın Kapalı Hapishanesi’nde tutulmaktadır. Mesude Pehlivan mide kanseri, Lenf Tüberkülozu ve akciğer kanseri hastalıkları ile yaşamını sürdürmeye çalışmaktadır.”

Tüm kadın tutsakların 8 Mart’ını kutlayan Meral Nergis Şahin, “Hasta kadın mahpuslar, özellikle ağır ve kronik hastalığı olan ve engelli, yatalak, çocuklu kadın mahpusların derhal serbest bırakılmalı” çağrısında bulundu.

scroll to top