Anasayfa , Avrupa , Boğaziçi’ne Bir Dayanışma Mesajı da Scwenningen’den

Boğaziçi’ne Bir Dayanışma Mesajı da Scwenningen’den

SCHWENNİNGEN|14.02.2021|Villingen – Schwenningen’deki ilerici, devrimci, demokratik kurumların ortak çabalarıyla gerçekleştirilen mitingte, dondurucu soğuğa rağmen (-8 derece) kitle, mitingin sonuna kadar eylem alanında kaldı.

Modoratörün kitleyi selamladıktan sonra yaptığı konuşmada, Türkiye’deki genel durumu, ekonomik krizi, faşist Erdoğan ve şürekasının halkın üzerindeki baskı ve zulmünü, Kürt halkı üzerindeki inkâr ve imha politikalarını, halkın iradesinin seçtiği HDP Belediye eşbaşkanlarına ve HDP Milletvekillerine yönelik tutuklamalara ve uygulanan kayyum belediye başkanlarına, kayyumları buradan tanıdıklarına, ama tüm baskı ve zulme rağmen hala halka istedikleri gibi boyun eğdiremediklerine, boyun eğdiremedikleri kesimlerden birinin de üniversiteler olduğuna vurgu yaptı. Ardından Erdoğan’ın AKP’li bir rektörü atamak için neden Boğaziçi’ni seçtiğinii öğrencilerin ve akademisyenlerin ısrarla bu atamaya neden karşı çıktıklarını ve bu direnişin polis zoruyla nasıl ve neden bastırılmaya çalışıldığını anlattıktan sonra, sözlerini dayanışma ruhunu ve ortak mücadeleyi büyütmenin önemine vurgu yaparak bitirdi.

Ardından genç arkadaşlarımız Demokratik Güç Birliği’nin ve ATİK’in bildirilerini okudular. Boğaziçi üniversitesi öğrencilerinin direniş için yaptıkları parçalar eşliğinde atılan sloganlar, dondurucu soğuğa rağmen coşkuluydu.

Son olarak, Schwenningen Matilde Haus (Antifa) adına konuşan arkadaş ise, kısaca Boğaziçi direnişinin önemini anlattıktan sonra, Almanya’da yükselen ırkçılığa karşı da aynı şekilde ortak mücadeleyi büyütmenin önemine vurgu yapıp konuşmasını sona erdirdi. Son olarak modaratör arkadaşın yaptığı açıklama ile Boğaziçi ünüversitesi öğrencilerinin müzikleri eşliğinde, Boğaziçi’ne gönderilmek ve sosyal medyada paylaşmak üzere katılımcılarla bir vidyo çekimi yapıldıktan sonra eylem sona erdi.

#AşağıBakmayacağız

Boğaziçi Direnişi Onurumuzdur!