Home , Avrupa , Bir MİT Ajanı Hamburg’ta Tutuklandı

Bir MİT Ajanı Hamburg’ta Tutuklandı

HAMBURG |17.12.2016| Federal Almanya savcılığı, Almanya’da Kürtlere yönelik istihbarat faaliyeti yürüttüğü gerekçesiyle 31 yalındaki bir Türk vatandaşını tutukladı. Savcılık iddanamesinde önemli derecede şüpheli sıfatıyla kişinin tutuklandığını, Türk devletinin istihbaratı olan MİT tarafından görevlendirildiğini ve kaldığı evin arandığını duyurdu.

Basına yansıyan bilgilere göre MİT adına faaliyet yürtüen şahsın, Almanya’da faaliyette bulunan özellikle Kürt derneklerinin ve bireylerin hakkında bilgi topladığı, Federal Suç Dairesi görevlileri tarafından göz altına alındığı ve daha sonra tutuklandığı belirtiliyor.

Aralık ayı başında Alman medyasında Federal Anayasayı Koruma Teşkilatı’na ait bir belgeye dayandırılarak, MİT’in Almanya’da yanlış bilgi yayarak kamuoyunu manipüle etmesinden endişe edildiğine yönelik haberler yayınlanmış, bu nedenle, MİT’in istihbarat faaliyetlerinin soruşturulması talep edilmişti.

Yine son dönemlerde Türk devlet ajanlarının komplolar düzenleyerek başta Kürt aktivistler olmak üzere devrimci ve demokratlara yönelik suikast planlarının araştırıldığı basına yansımıştı. Anonim bir kadın tarafından basına ve Alman makamlarına verilen belgelerde, Bremen yakınlarında bir MİT ajanının, gazeteci kılığında Kürt aktivistleri ve politikacıları konusunda bilgi topladığı gündeme gelmişti.

Geçen yıl da Recep Tayyip Erdoğan başbakanlen danışmanlarından biri olan Muhammed Taha Gergerlioğlu, Ahmet Duran Y. ve Göksel G. hakkında Türkiye için istihbarat toplamak suçlamasıyla dava açılmıştı.

Almanya’da bir Türk istihbaratı adına, Kürtler, Aleviler ve Fethullah Gülen Cemaati başta olmak üzere Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve AKP muhalifleri hakkında istihbarat topladıkları iddiasıyla yargılanan üç kişinin davası takipsizlik kararı ile sona ermişti.

scroll to top