Home , Haberler , Bir Hukuk Skandalı daha : Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi gözaltına alındı

Bir Hukuk Skandalı daha : Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi gözaltına alındı

12108842_297413197096121_4523577771286425201_n

Türk Devletinin çivisi çıktığına yeni bir örnek daha,“PKK terör örgütü değildir” dediği için hakkında yakalama kararı çıkarılan Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, gece geç saatlerde Diyarbakır Barosu’nda gözaltına alındı.

Mafya çeteleri TV lerde „oluk oluk kan akıtacağız“ der, savcılar kılını kıpırdatmaz,Canlı bombaların isimleri ve eşkalleri elimizde ancak eyleme geçmeden yakalayamayız diyen Başbakan hakkında hiç bir işlem yapılamaz. Ama Kürt ulusunun mücadelesinde önemli bir yeri olan PKK hakkında olumlu yönde görüş belirtildi mi, tutuklanmaya yeter.Bu devlet ve hükümet o kadar korkuyorki, kendi korkularını savmak için,devlet terörü uyguluyor, Amaç düşünen insanı ve direnen insanları,halkı ve demokrat-devrimci güçleri sindirmek korkutmak….Sonları yaklaştıkça dahada saldırganlaşanlar,“Korkunun ecele faydası yoktur“ sözünü de unutmuşlar !….

 

CNN Türk’te yayınlanan Ahmet Hakan’ın sunduğu Tarafsız Bölge programında ‘PKK terör örgütü değildir” dediği için hakkında açılan soruşturma kapsamında yakalama kararı çıkarılan Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi gözaltına alındı.

Yakalama kararı haberinin duyulması üzerine çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi, bölge barolarının başkanları, Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Gültan Kışanak Tahir Elçi’yi Baro Başkanlığı binasında ziyaret ederek destek sundu. Diyarbakır Barosu’na bağlı avukatlar da gece boyu binada bekleyerek Elçi’ye destek verdi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Gültan Kışanak’ın da binada bulunduğu saat 02.00 sıralarında Diyarbakır Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, zırhlı araçlar ve çevik kuvvet ekipleri ile birlikte Baro Adli Yardım binasına gelerek Baro Yönetim Kurulu üyelerine Sulh Ceza Hakimliği kararını tebliğ etti.

‘Baskılar bizi yıldıramaz’ 

Kararın tebliğ edilmesinin ardından makam odasında bulunan Avukat Tahir Elçi, binada bulunan avukatların alkışları arasında polislerin yanına geldi. Elçi’nin polislerin yanına gelmesi sırasında binada bulunan avukatlar ‘Baskılar bizi yıldıramaz’ sloganları attı.

Kapıda bir konuşma yapan Tahir Elçi, “Bir ifade, bir söz nedeniyle bir Baro Başkanı tutuklanıyor. Türkiye’de ifade özgürlüğü ve demokrasinin geldiği boyut açısından çarpıcı bir uygulama yaşıyoruz. Bir Baro binasından Baro Başkanı ifadeleri nedeniyle tutuklanıyor şu anda” dedi.

Konuşmanın ardından binaya gelen polisler Tahir Elçi’yi gözaltına aldı. Elçi’nin binadan çıkarılması sırasında da avukatların ‘Tahir Elçi yalnız değildir’, ‘Baskılar bizi yıldıramaz’ sloganları ve alkışlar eşliğinde binadan çıkarıldı.

Polis aracına bindirilen Elçi, “Türkiye özgür bir ülke midir, demokratik bir ülke midir bu manzara bunu çok iyi ortaya koydu “dedi.

Elçi’nin soruşturmanın başlatıldığı İstanbul’a götürüleceği belirtildi.

Saklandığı gerekçesiyle gözaltına alınmış

Doğan Haber Ajansı’nın (DHA) haberine göre, Elçi’ye tebliğ edilen yakalama kararında, Elçi’nin ‘Terör örgütü propagandası yapmak’ suçundan hakkındaki soruşturmanın sonuçsuz kalmasını sağlamak amacı ile yurt içinde saklandığı belirtildi.

Kararda tüm aramalara rağmen Elçi’ye ulaşılamadığı ve tebligat yapılamayacağı anlaşıldığından hakkında yakalama kararı çıkarıldığı belirtildi.

Kararda Elçi’nin yakalandığında 24 saat içerisinde Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’nda hazır edilerek ifadesinin alınmasına hükmedildiği belirtildi.

Tebliğ edilen yazının son kısmında Elçi’nin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ifadesi alındıktan sonra tutuklanmak üzere sevk edilmesi halinde nöbetçi hakimlikçe değerlendirme yapılması belirtildi. Kararda tutuklama yönelik yakalama yapılmasına ve şüphelinin yakalanmasına karar verildiği ifade edildi.

imc tv’de Gündem Müzakere programına katılan Elçi, sözlerinin arkasında olduğunu belirterek, resmi ideolojinin ifade biçimine bağlı kalmak zorunda olmadıklarını söyledi.

Elçi ne demişti?

Tahir Elçi, Ahmet Hakan’ın sunduğu “Tarafsız Bölge” programında, “PKK terör örgütü değildir. Bazı eylemleri terör niteliğinde olsa bile, PKK silahlı siyasal bir harekettir. Siyasal talepleri olan, toplumda çok ciddi bir desteği olan bir siyasal harekettir,” demiş ve bu sözleri nedeniyle hedef alınmıştı.

Bu sözleri nedeniyle Tahir Elçi hakkında, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcı Vekili İdris Kurt res’en soruşturma başlatmıştı.

scroll to top