Anasayfa , Avrupa , Basel’de Taksicilerle dayanışma eylemi!..

Basel’de Taksicilerle dayanışma eylemi!..

02İSVİÇRE|02-10-2013| UNIA sendikasının düzenlediği, Taksicilerle dayanışma eyleminde Taksiciler, taksileri olmadan, arkadaşını yanına almadan sokaklarda yürüdüler.

01.10.2013 tarihinde gerçekleşen eyleme, İsviçre Türkiyeli İşçiler Federasyonu (İTİF) olarak “ELİNİZİ TAKSİCİNİN CEBİNDEN ÇEKİN!” Başlıklı yürüyüş öncesi çıkartmış olduğumuz çağrı metinlerimizi dağıtarak, eyleme katılım sağladık.

Yapılan yürüyüşte 100 yakın taksicinin katılımıyla, protestolarını düdüklerle ve sloganlarla seslerini duyurmaya çalıştılar.

Marktplatzdan başlayan yürüyüş Rathaus içine girilerek taleplerini dile getirdiler. Ve orada kanton meclisine bir dosya sunularak yürüyüşe devam edildi.

Taksiciler Toplu iş sözleşmesinin bitmesinden kaynaklı yeni bir toplu iş sözleşmesi ve genel taleplerini dillendirdiler.

Sokaklarda düdük çalarak ve biz taksiciyiz sloganları atılarak Spegelhof takı güvenlik departman ın önüne gelindi. Burada Tax taleplerini dile getirerek, taleplerini sıralayan bir plaket bıraktılar.

Bu talepler genel olarak toplu iş sözleşmesini yeniden yapmak ve bu sözleşmenin yaşam standartlarına uygun hale getirilmesini gerektiği ve bununla birlikte; 12 ve 16 frank olan saat ücretlerinin değiştirilmesi, Polisin sürekli gereksiz kontrolünden ve cezalarından, Taksicilere yapılan bu baskıların ortadan kaldırılması için mevcut yasalar değiştirilmesi!

02

01