Home , Avrupa , Avusturya’da Nazi Örgütlenmesine Polis Operasyonu

Avusturya’da Nazi Örgütlenmesine Polis Operasyonu

AVUSTURYA|30.06.2023| 26 Haziran, pazartesi sabah erken saatlerinde Yukarı ve Aşağı Avusturya’da toplam 13 evde yapılan aramalarda, güvenlik yetkilileri yaklaşık 1,5 milyon avro değerinde yüzlerce ateşli silah ele geçirdi. „Irkçı Rockçulara“ yönelik soruşturmalar 2021 beri sürüyordu.

Avusturya’da ırkçı faşist örgütleme pandemi döneminde güçlenmişti.

Kamu güvenliği genel müdürü Franz Ruf’un perşembe günü düzenlediği basın toplantısında açıkladığı gibi, silahlar uluslararası Rock Klubü Bandidos’un bir şubesinde ele geçirildi.

Pazartesi günü yapılan ev aramalarında otomatik makineli tüfekler ve 10.000 mermilik mühimmat, 35 civarında uzun tabanca, 25 civarında hafif makineli tüfek, 100 civarında tabanca, binin üzerinde silah parçası, 400 civarında işaret silahı ve 10 binden fazla merminin yanı sıra el bombası fırlatıcıları ile duman ve sis bombaları ele geçirildi.

Tutuklananlar arasında silah tüccarı da var. Polis operasyonunda, silahlara ve Nazi hatıralarına ek olarak, bir kilo kokain ve beş kilo esrar bulundu.

„Object 21″in „lideri de tutuklandı.

Tutuklananlar arasında eski Neo-Nazi grubu „Object 21″in „üst düzey bir lideri“ de vardı. Federal Kriminal Polis Dairesi başkanı Andreas Holzer, iki grup arasında hem yapı hem de yönetim düzeyinde birçok örtüşme olduğunu söyledi. Rock’çı grubun pek çok üyesinin faşist „Object 21“ ile de bağlantıları var.