Anasayfa , Dünya , Avustralya Afgan ve Sri Lanka’lı İlticacıları Reddediyor

Avustralya Afgan ve Sri Lanka’lı İlticacıları Reddediyor

AVUSTRALYA | 09 – 04 – 2010 | Avustralya Afganistan ve Sri Lanka’dan gelen ilticacılara sınırlarını kapattığını açıkladı. Avustralya hükümeti adına yapılan açıklamada, her 2 ülkede de yaşam koşulları, başka ülkelere sığınmaya gerek kalmayacak şekilde, düzeldiği savunuldu.

Açıklama, gerçeklere gözlerini kapatıp dünyayı böylesi söylemlerle kandırabileceğini düşünen Göçmenlik Bakanı Chris Evans tarafından yapıldı. Dışişleri Bakanı Stephen Smith ise sözde kararın altını doldurmak için Sri Lanka’da 20 yıldır süren iç savaşın sonlandırıldığını ve Afganistan’da azınlıkların koşullarının olumlu yönde büyük bir gelişim gösterdiğini söyledi.

Smith, diğer ülkelerinde zaten Sri Lanka sığınma başvuruları reddetme kararı aldığını belirtterek kendini meşru kılmaya çalışsa da, Avustrulya, Afganistan’dan gelen iltica talepleri reddeden ilk ülke olarak tarih kitaplarına geçti.

Ortak yazdıkları bir mektupta, İç ve Dışişleri bakanları ‘Avustralya hükümetine göre ilticacılar gerçekten korunmaya gereksinimleri olması durumunda Avustralya’da yaşama hakkı verilmelidir’ dedi.

Şu anda bu ülkelerden gelen ve kamplarda tutulanların başvurularının prosedürleri devam edecek.