Home , Haberler , Avrupa’daki Seçim Durumu

Avrupa’daki Seçim Durumu

 

HABER MERKEZİ|13.10.2021| Avrupa rüşvet, güvenoyu alamama, görevden istifa, koalisyon oluşturma ve yeni hükümet kuramama gündemleriyle meşgul.

Hollanda’da 212 gündür hükümet kurulamadı

Hollanda’da 15-17 Mart’ta yapılan genel seçimlerin üzerinden 212 gün geçmesine rağmen halen hükümet kurulamadı. Toplam 17 partinin 150 sandalyeli Meclis’e girdiği Hollanda’da en az 4 partili bir koalisyon kurulması bekleniyordu. Geçici hükümetin idare ettiği ülkede koalisyon müzakereleri sancılı geçiyor. Çoğunluk veya azınlık koalisyonu kurma girişimleri şimdiye kadar başarısız olan partiler, yeniden dörtlü koalisyon görüşmelerine başladı.

Muhalefetteki bazı partiler koalisyon müzakerelerinin tekrar başlamasını eleştirirken, yeni seçime gidilmesini savunuyor. Ülkede mevcut durumun değişmediğini ileri süren bir takım muhalefet partileri, seçmen iradesinin dikkate alınmadığı görüşünü dile getiriyor. Hollanda’da 2017’de yapılan genel seçimlerin ardından, koalisyon hükümetinin kurulması 225 gün sürmüştü.

 

Romanya’da kurulan hükümet güvenoyu alamadı

Romanya’da, 6 Aralık 2020 tarihinde yapılan seçimlerin ardından Cumhurbaşkanı Klaus İohannis, hükümeti kurma görevini daha önce genel başkanı olduğu ve seçimi ikinci tamamlayan merkez sağdaki Ulusal Liberal Parti’ye (PNL) vermişti.

PNL Genel Başkanı Florin Citu’nun kurduğu azınlık hükümeti, 5 Ekim’deki oturumda güvenoyu alamayarak düştü. Cumhurbaşkanı İohannis, hükümet kurma görevini vermek üzere PNL’den bir isim beklediğini açıkladı. Seçimin galibi Sosyal Demokrat Parti (PSD) lideri Marcel Ciolacu da buna tepki göstererek, siyasi krizin bitmesi için erken seçime ihtiyaç olduğunu dile getirdi.

 

Bulgaristan bu sene 3. kez seçime gidiyor

Bulgaristan’da 4 Nisan’da yapılan parlamento seçimi sonrası koalisyon hükümeti kurma çalışmaları başarısız olunca 11 Temmuz’da erken seçime gitme kararı alındı. Bu tarihteki genel seçimlerden sonra oluşturulan parlamentoda, 65 kişilik en büyük gruba sahip Böyle Bir Halk Var (İTN) partisi de hükümet kurma girişiminde başarısız oldu.

Cumhurbaşkanı Rumen Radev, 16 Eylül’de parlamentoyu feshederek, seçimler öncesinde kurduğu geçici teknokratlar hükümetinde revizyon yaptı. Üç bakanı değiştiren Radev, 14 Kasım’da erken genel seçim yapılacağını, ülkeyi seçime götürecek hükümetin başbakanlığına Stefan Yanev’in devam edeceğini duyurdu. Bulgaristan böylece bir yıl içinde 3. kez seçime gitmiş olacak.

 

Almanya’da 68 yıl sonra 3’lü koalisyon

Almanya’da genel seçimden oyların yüzde 25,7’sini alarak birinci çıkan Sosyal Demokrat Parti (SPD) ile Yeşiller ve Hür Demokratlar (FDP) arasındaki koalisyon görüşmelerine başlandı. Seçimlerden 2,5 hafta sonra başlayan görüşmelerin başarılı olması durumunda SPD liderliğinde bir hükümet kurulacak. SPD Noel dönemine kadar hükümetin kurulması için çaba sarf edeceklerini görüşme süresinin 2017’deki kadar uzun sürmesini istemediklerini açıkladı. Özellikle Yeşiller ile FDP arasındaki vergi, çevre ve iklim konusunda derin görüş ayrılıkları mevcut.

1953’ten bu yana ilk kez 3 partili bir koalisyon hükümetinin gündemde olması ve görüş ayrılıkları nedeniyle görüşmelerin yılbaşından sonraya sarkabileceği yorumları yapılıyor. 2017’deki koalisyon görüşmeleri 172 gün, 2013’teki görüşmeler ise 86 gün sürmüştü. Almanya’da yeni bir hükümet kurulana kadar Angela Merkel hükümeti görevine devam edecek.

 

Çekya’da hükümet belirsizliği

Çekya’da 8-9 Ekim’de düzenlenen genel seçimlerin sonucu, beklenenin aksini ortaya koydu. İktidardaki Gayrimemnun Vatandaşlar Hareketi (ANO), yüzde 27,17 ile en fazla oy alan parti olsa da seçimlerin galibi üç partinin birlikte kurduğu muhalefet iktidarı (Spolu) oldu. Cumhurbaşkanı Milos Zeman’ın daha önce açıkladığı üzere, hükümeti, tek başına en çok oyu olan partiye vermesi bekleniyor. Ancak ANO, parlamentoya giren ırkçı Özgürlük ve Doğrudan Demokrasi Partisi (SPD) ile anlaşması durumunda bile hükümeti kurmaya gerekli olan çoğunluğu sağlayamıyor.

200 sandalyeli meclisin 108 sandalyesini birlikte kazanan muhalefet ittifakı, hiçbir şekilde ANO ile görüşmeyeceğini açıkladı. Bu nedenle, Cumhurbaşkanı Zeman’ın, hükümeti kurma görevini, seçimin galibi muhalefet ittifakına değil de ANO lideri Başbakan Andrej Babiş’e vermesi durumunda ülkede uzun süre siyasi belirsizlik olacağı öngörülüyor. Hükümet kurulmasında belirleyici rol oynayan 77 yaşındaki Zeman’ın, son dönemde sağlık sorunları nedeniyle hastaneye kaldırılması ülkede ayrıca endişelere yol açıyor.

 

Avusturya’da erken seçim beklentisi

Avusturya’da „rüşvet ve güveni kötüye kullanma“ suçlamalarıyla hakkında soruşturma başlatılan Başbakan Sebastian Kurz, görevinden istifa etti. Irkçı Kurz, lideri olduğu Avusturya Halk Partisi (ÖVP) başkanlığını bırakmazken, Ocak 2020’de kurulan ÖVP-Yeşiller Partisi koalisyonunu sürdürebilmek için, başbakanlık koltuğunu kendi partisinden Dışişleri Bakanı Alexander Schallenberg’e devretti. Avusturya’da, mevcut hükümetin uzun ömürlü olmayacağı ve erken genel seçimlere gidilebileceği yorumları yapılıyor.

 

Norveç seçimlerinde bir ay sonra netice

Norveç’te 13 Eylül’de yapılan genel seçimler sonrasında geçen 28 gün içerisinde hala hükümet kurulamadı. Norveç’te yapılan genel seçimleri İşçi Partisi lideri Jonas Gahr Stoere önderliğindeki sol blok kazanmış, ancak hükümeti kurmak için yeterli çoğunluğa ulaşamamıştı.

Dün Norveç’te Başbakan Erna Solberg, Kral Harald’a hükümetinin istifasını sundu. Yerine geçen ayki seçimi kazanan İşçi Partisi lideri Stoere oturacak. Norveç Muhafazakar Partisi lideri Solberg ile hükümetinin istifası, geçen ayki seçimi İşçi Partisi’nin kazanması ardından beklenen bir iç prosedürdü.
Solberg’in yerine, geçen ayki seçimde zafer kazanan İşçi Partisi’nin lideri Jonas Gahr Stoere geçecek. Stoere, hükümeti merkez sol ile beraber kurma konusunda anlaştıklarını söylemişti.
scroll to top