Home , Avrupa , Avrupa Kadın Dayanışması : ‘Gözaltına alınanlar derhal serbest bırakılsın’

Avrupa Kadın Dayanışması : ‘Gözaltına alınanlar derhal serbest bırakılsın’

Haber Merkezi|27.05.2020|Diyarbakır’da geçtiğimiz Cuma günü düzenlenen siyasi soykırım operasyonlarına ilişkin açıklama yapan Avrupa Kadın Dayanışması, “Şiddet, katletme, tutuklama ve gözaltı ile bir ülkeyi yönetemezsiniz! Tecavüz kültürünü yayarak kadınları yönetemezsiniz” dedi.

Avrupa Kadın Dayanışması tarafından yapılan açıklama şöyle:

TJA, ROSA KADIN DERNEĞİ, BARIŞ ANNELERİ, HDP’YE DÖNÜK BASKINLARDA GÖZALTINA ALINANLAR DERHAL SERBEST BIRAKILSIN!

22 Mayıs günü, Diyarbakır’da Rosa Kadın Derneğine polis baskın düzenleyerek dernek yöneticileri ve üyeleri, TJA aktivistleri, HDP ve Barış anneleri meclisi de dahil birçok Kürt siyasetinden kadın gözaltına alındı.

Kurulduğu günden beri, kadına yönelik şiddet ile mücadele de önemli başarılara imza atan Rosa Kadın derneğinin basılması işgalci Türk faşizminin gerçek yüzünü bir kez daha gösterdi.  AKP, MHP iktidarı ve kolluk güçleri kadın özgürlük mücadelesine saldırarak kadın katillerini, tecavüzcüleri, şiddeti uygulayanları ödüllendirdi.

AKP, iktidar olduğu günden  beri, kadına yönelik şiddet her geçen gün katlanarak arttı. Şiddet tavan yaparken, şiddeti uygulayan erkeği iktidarda, yasalarda ve mahkemelerde korumaya devam etti. Bu zihniyet ile mücadele eden, Kadın dernekleri, kadın kurumları, kadın dayanışma ağları defalarca erkek egemen kapitalist iktidarın hedefi oldular. 44 Belediye’ye kayyım atayarak, eşbaşkanları, meclis üyelerini tutuklayan Türk işgalci burjuvazi Kürt halkının her tür örgütlü yapısını imha ediyor.

AKP, MHP faşist iktidarı 22 Mayıs’ta  kadına karşı düşmanca siyasetine bir yenisini daha ekledi.  Kadın özgürlük mücadelesini zaafa uğratmaya çalışarak,  başta Kürt kadınlarına, en genelde kadın özgürlük mücadelesi yürüten tüm kadın kitlelerine de gözdağı vermek istiyor.

Faşizmin bu saldırıları önümüzdeki dönemin tüm mücadele konularının sokak ayağını engellemeye dönük olduğunu biliyoruz. İktidarın hazırlığını yaptığı çocuk istismarı yasasını Haziran ayında meclisten geçirmek istiyor ve buradan saldırılarla kadınların sesini kısmak istiyor. İstanbul sözleşmesini iptal etmek istiyor öncesi kadınları gözaltı ve tutuklamalarla tehdit ediyor. Yani bu gözaltı ve saldırıların kadın özgürlük mücadelesine yapılması AKP’nin  kirli, tecavüzü ahlaksızca  yasalaştıran  gelecekte ki planlarının esas nedenidir.

Avrupa Kadın Dayanışması olarak,

AKP’ yi uyarıyoruz, bu saldırı ve baskılarla sonuç alamadınız. Şiddet, katletme, tutuklama ve gözaltı ile bir ülkeyi yönetemezsiniz! Tecavüz kültürünü yayarak kadınları yönetemezsiniz! Kadınları gözaltına alarak, kadınları susturamazsınız!  Avrupa Kadın Dayanışması olarak tüm gözaltıların, kadın arkadaşlarımızın derhal serbest bırakılmasını istiyoruz.

Çocuk istismarını aklatmayacağız!

Tecavüzcü yasalara geçit yok!

 Avrupa Kadın Dayanışması   

scroll to top