Home , Manset , ATIK`li Tutsakların Direnişi Direnişimizdir!

ATIK`li Tutsakların Direnişi Direnişimizdir!

Dünya İnsan Hakları Günü“nde, İsviçre`de Eylem:

ATIK`li Tutsakların Direnişi Direnişimizdir!

ATIK Konsey`inin çağrısıyla doğrultusunda, 10 Aralık „Dünya İnsan Hakları Günü“`nde, ATIK`li tutsakları daha güçlü sahiplenmek amacıyla bir eylem gerçekleştirilerek, Alman devleti protesto edildi.

İsviçre Türkiyeli İşçiler Federasyonu`nun çağrısıyla biraraya gelen kitle, Bern Almanya Büyükelçiliği önünde gerçekleştirdiği eylem ile, İnsan Hakları Gününde, ATIK`li yönetici ve aktivistlerin, hukuk-dışı ve politik bir saldırı planı çerçevesinde, hala tutuklu bulundukları ve bunun da hiç bir hukuki temelinin olmadığı belirtildi.Politika yapma hakkına , düşünce ifade etme ve örgütlenme özgürlüğünün, dahası açıktan bir insan hakları ihlali olan bu gayri-meşru tutuklama yöneliminin asla kabul edilmeyeceği ve bunun boşa çıkarılması için, demokratik-hukuki tüm cephlerden etkin bir mücadele yürüteceklerini ifade ettiler. Devrimci-demokratik mücadelenin haklı ve meşruluğu temelinden asla vazgeçmeden, yoldaşlarımızı her koşulda yalnız bırakmayacak, aynı kararlılıkla mücadelenin yükseltileceği belirtildi.

Günün anlam ve önemine dair, ATIK bildirisinin de okunduğu eylemde, yapılan konuşmalarda, İnsan Hakları evrensel Bildirgesi ve temel şartlarına değinilerek, tüm herkesi, giderek artan ırkçılık ve insan hakları ihlallerine karşı birlikte mücadele vurgusu yapıldı.

İTİF`in yanısıra, İGİF, İsviçre İnsan Hakları Derneği, DemKurd, Cenevre ATIK Dayanışma Komitesi ve Bern-Anti-Faşist gruplardan katılım gerçekleşmiştir. Kurum Temsilcilerinin yaptığı konuşmalar ve atılan sloganlarla, bir kez daha ATIK`li tutsakların sesine ses, inanç ve mücadele çağrılarına daha güçlü yanıt olunması çağrıları yapıldı. Basın açıklaması metninin Büyükelçiliğe iletilmesiyle, yürüyüş ve basın açıklaması eylemi sonlandırılmıştır.

AHM-İsviçre

 

20151210_15111320151210_151202(0)20151210_15135520151210_15115120151210_151312

 

 

scroll to top