Anasayfa , Avrupa , ATİK Strazburg’da Avrupa Parlamentosu’nu Göreve Çağırdı!

ATİK Strazburg’da Avrupa Parlamentosu’nu Göreve Çağırdı!

AVRUPA|25-06-2013| Foto StrasburgGeçen yıl “Kürt Statüsünün Kabulü ve Öcalan’a Özgürlük!” kampanyası ekseninde yürütülen çalışmanın bir ayağını, Avrupa Konseyi’nin önünde başlatılan oturma eylemiydi.

Bu eylemin birinci yılını nedeniyle 25 Haziran 2013 tarihinde Strazburg’da bir miting düzenlendi.

Miting saat 12’de oturma eyleminin sürdüğü Avrupa Konseyi’nin önünde başlatıldı. Mitingde, tertip komitesi adına bir temsilci konuşma yaparak bir yıllık süreçte neler yapıldığını anlattı.

Mitingde BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü de bir konuşma yaptı. Kitleyi selamladıktan sonra Kürt ulusal hareketinin 30 yıllık süreçte verdiği mücadelelerle bugüne gelindiğini vurgulayarak, bu mücadelenin bugün de kararlılıkla sürdüğünü söyledi.

Yine Kürkçü’ den sonra Alman parlamenterler de birer konuşma gerçekleştirdi. Konuşmalardan sonra, kitle tarafından, Almanca “Yaşasın Enternasyonal Dayanışma” sloganı atıldı.

Remzi Kartal, Kürt Dostları Derneği, MLKP temsilcisi gibi çeşitli konuşmacıların yanı sıra, ATİK Genel Konseyi adına Selahattin Doğan’da bir konuşma gerçekleştirdi. Kitleyi Kürtçe selamlayarak konuşmasına başlayan Doğan, “Taksim Gezi Parkı’yla başlayan ve kısa sürede çığ gibi büyüyerek ülkenin dört bir yanına yayılan direnişin yaratıcısı halkımızı; direnişte ölümsüzleşenleri saygıyla anıyoruz” dedi.

Roboski’ de bomba yağdıranların, Kürt halkını yok sayanların, şimdi de Taksim’deki halk isyanını bastırmak için aynı metotları uyguladığını vurgulayan Doğan; bugün sözde Kürt sorununu çözmek isteyen hükümetin ve ona destek veren Avrupalı emperyalist devletlerin, Paris’te üç yurtsever kadının katledilmesinin hesabını veremediklerini dile getirdi. Konuşmasına Avrupa parlamento suna’da seslenerek; Abdullah Öcalan ve tüm siyasi tutsakların özgürlüğünün sağlanması için harekete geçmelidir. Bizler, Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu ATİK olarak mazlum, ezilen Kürt ulusunun haklı ve meşru demokratik talepleri, taleplerimizdir ve bu talepleri kayıtsız, şartsız destekliyoruz” diyen Doğan, “An Azadi, An Azadi!  sloganıyla sözlerini tamamladı.

Koma Berxwedan üyesi sanatçıların şarkıları ve marşlarının ardından, miting saat 15’te sonlandırıldı.

Foto Strasburgertugrul