Home , Avrupa , ATİK 31. TATİL KAMPINDA KADIN ÇALIŞMALARI

ATİK 31. TATİL KAMPINDA KADIN ÇALIŞMALARI

ATİK 31. Gençlik ve tatil kampı bu yıl Avusturya’nın doğa harikası Attersee beldesinde gerçekleştirildi. Yaşanan pandemiye rağmen 250 nin üzerinde katılımın sağlandığı bu kampta da çeşitli siyasi ve kültürel etkinlikler ve geziler gerçekleştirildi.

Yeni Kadın ise; kampa katılan kadın arkadaşlarla gerçekleştiŕdığı tanışma toplantısında, kadınların yürüteceği kamp programını kollektifin talepleri doğrultusunda belirledi. Yapılan ilk sohbet toplantısında, her kadın arkadaş pandemi sürecini kendi özgülünde nasıl deneyimlediğini ve çıkarttığı sonuçları paylaştı. Oldukça önemli deneyimlerin paylaşıldığı ilk toplantının sonunda ise ikinci buluşma için, konuyu pandemi sürecinde dünya genelinde yükselen kadına yönelik şiddet ve kadın katliamları ile birlikte İstanbul Sözleşmesini gündeme alma kararı aldı.

Kampın ikinci hafta başında gerçekleştirilen üçüncü toplantıda, pandemi sürecinde batı Avrupa’da yükselen kadına yönelik şiddet ve kadın katliamlarının nedenlerini ve İstanbul Sözleşmesini tartıştılar. Bu toplantının sonunda Çarşamba günü Türkiyede gerçekleştirilecek hükümet toplantısında, İstanbbul Sözleşmesinin tartışmaya açılması beklendiğinden hep birlikte video çekimi yaparak Türkiye’deki kadınlarla dayanışma kararı alındı. Çarşamba günü yapılan video çekimiyle 31. kampımızda kadın etkınliklerimize son verildi.

Aynı günün akşamı, 2015 Yunanistan kampında 5 Ağustos’ta yaşanan trafik kazasında, ölümsüzler kervanına uğurlanan Ayfer Ceren Karatepe ve babası Mazlum yoldaş için YDG’nin tertiplediği anma etkinliğinde, kadınlar da yer alırken, yine aynı akşam AHM’nin hazırladığı Müslüm Elma ile canlı yayını da hep birlikte izlediler.

8 Ağustos Cumartesi günü sona erecek olan kampta, kadınlar kazandıkları yeni deneyimleri alanlarında paylaşacaklarınıve pratiğe geçireceklerini belirttiler.

BİRLİKTE GÜÇLÜYÜZ! KADIN, YAŞAM, ÖZGÜRLÜK

YENİ KADIN

scroll to top