Anasayfa , ATİF , ATİF: Silaha Değil Çiftçilere ve İşçilere Bütçe Ayrılsın!

ATİF: Silaha Değil Çiftçilere ve İşçilere Bütçe Ayrılsın!

Silaha Değil Çiftçilere ve İşçilere Bütçe Ayrılsın!

Grevdeki İşçiler ve Çiftçilerin Haklı Talepleri Kabul Edilsin!

 

Almanya 8-10 Ocak tarihleri arasında ülke çapında; çiftçiler, lojistik sektörü ve makinistlerin greviyle dalgalanıyor. Hükümetin çiftçilerin sübvansiyonların kesmesi nedeniyle, çiftçilerin 8 Ocak’tan itibaren başlattıkları yolları işgal eylemlerine, lojistik iş kolundaki kamyon şoförleri de katılarak taleplerini dile getiriyorlar. Ayrıca uzun zamandır Almanya Makinistler Sendikası (GDL) önderliğinde süren toplu iş sözleşmesi pazarlıklarında sonuç alınamayınca, 9 Ocak Salı günü akşam saat 18’den itibaren, 12 Ocak Cuma günü saat 18’e kadar Makinistler greve gideceklerini açıkladılar.

Makinistlerden tam ücret karşılığında haftalık 35 saat talebi

Almanya Makinistler Sendikası (GDL)’nın 2023 yılı başından itibaren sürdürdüğü toplu iş sözleşmesi görüşmesinde, iş verenin taleplerine olumlu yanıt vermemesinden kaynaklı, 27 Mart’ta uyarı grevine giderek, iş vereni uyarmıştı. Fakat iş verenler görüşmelerde işçilerin başta tam ücret karşılığında 35 saatlik iş haftası olmak üzere, saat ücretlerine yüzde 11 zam, erken emeklilik ve iş yeri garantisi gibi konularda yeterince adım atmadığı için, GDL sendikası üyeleri aralık ayında yaptıkları oylamada yüzde 97’si greve gitmek için sendika yönetimine onay verdi.

GDL 9 Ocak’tan itibaren Makinistlerin greve gideceğinin açıklamasından sonra, iş veren Hessen eyalet iş mahkemesine grevin durdurulması için acil başvurusu, mahkeme tarafından kabul edilmeyerek, işçilerin grevine onay verildi. Makinistler salı günü saat 18:00’den itibaren, cuma günü saat 18:00’e kadar greve gideceklerini açıkladılar.

Çiftçiler, sübvansiyonların kesilmemesi için yolları işgal ettiler

Federal hükümetin bütçe görüşmelerinde kısıtlama kararı aldıktan sonra birçok alanda olduğu gibi çiftçilerin de sübvansiyonlarını kısıtlamaya gitmesi, çiftçilerin iş makinalarıyla yollara düşmesine neden oldu. Hükümet’in çiftçilerin araç vergisi muafiyetini sonlandırması, tarıma ilişkin verdiği sübvansiyonları kaldırması, özellikle düşük ölçekli çiftçileri yoğun etkilemektedir. Buna karşın Almanya Çiftçiler Birliği tarafından yapılan çağrıyla 8 Ocak’ta başlayan eylemler, 15 Ocak’ta Berlin’de düzenlenecek merkezi mitingle sonlandırılacaktır.

Çiftçilerin eylemlerine destek veren lojistik sektörü işçileri, aynı zamanda kendileri içinde hükümetten, köprü ve yolların modernize edilmesi ve otoyol ücretlerinin azaltılmasını talep etmektedirler.

Çiftçilerin ve Makinistlerin talepleri kabul edilsin

Federal hükümet bir taraftan yüz milyar gibi devasa bir mali kaynağı silah sanayisine ayırırken, çiftçilere verilen sübvansiyonları kısması, emperyalist sistemin savaş sanayisine yoğun yatırımından kaynaklanmaktadır. Ortaya çıkan açığın kapatılması için mevcut koalisyon yükü dar gelirli çiftçilere, işçi ve emekçilere yüklemektedir. Yaşanan bu krizin sorumlusu, işçi ve emekçiler değil, mevcut kapitalist sistemin kendisidir. Bundan ötürü, demokratik güçler olarak, mevcut çelişkilerin faşist ve gerici güçler tarafından kullanılmasına izin vermemeliyiz. Gelişen direnişleri anti-faşist, anti-emperyalist mücadeleyle birleştirmeliyiz.