Home , Avrupa , Asla Yanlız Yürümeyeceksin ! Dayanışma Yaşatır

Asla Yanlız Yürümeyeceksin ! Dayanışma Yaşatır

HAMBURG|04.05.2021|2020’nin 1 Mayıs’ında Kalender Erdoğan adlı erkek, eski eşi Mesude, on yaşındaki oğlu ve 12 yaşındaki kızlarının yaşadığı eve giderek onları katletmek istemişti. Yanında götürdüğü bıçakla önce Mesude’yi boyun bölgesinden defalarca bıçaklamış, daha sonra da yanında getirdiği benzini, Mesude’nin ve 10 yaşındaki oğlunun üzerine dökerek yakmıştı. Mesude’nin kızı kendini balkona kapattığı için fiziksel yara almamış, ancak Mesude ve oğlu ağır yaralı olarak haftalarca yoğun bakımda yaşam mücadelesi vermiş ve defalarca ameliyatolmuşlardı. Her ikisi de yaşam mücadelesini kazandı ama hala fiziksel ve psikolojik tedavileri devam ediyor. Yaşadıkları ağır travmanın etkilerini en aza indirgemek için mücadele ediyorlar.

Avrupa Kadın Dayanışması-Hamburg; vahşet gününden itibaren Mesude ve çocuklarını yalnız bırakmadı. Mahkeme sürecinin başlamasıyla, Hamburg Sievekingplatz’ta bulunan Ağır Ceza Mahkemesi önünde, caninin hakettiği cezayı alması talebi ile birlikte Mesude ve çocuklarına destek amaçlı, birçok kadın kurumunun destek verdiği eylemler organize edildi.

Bugün (4 Mayıs 2021), Ağır Ceza Mahkemesi tarafından yürütülen dava karara bağlandı. Savcının sanığa müebbet hapis cezası verilmesi talebine karşı, sanık avukatı 9 yıl ceza talebinde bulundu. Heyet; sanık Kalender Erdoğan’ın verdiği ifadeler, dinlenen tanıklar, şahsa ait dijital aletlerde toplanan deliller ve bilirkişi raporlarına dayanarak karar aldıklarını açıkladı. Yapılan açıklamada; “Erdoğan’ın toplu cinayet girişimine neden olabilecek psikolojik bir probleminin olmadığı, sanığın bıçak ve yanıcı madde temininde elde edilen deliller ve tanıkların ifadelerine göre planlı hazırlık yaptığı, olay günü rutin olarak işine gittiği, mesai bitiminden sonra ikamet ettiği eve giderek önceden hazırladığı öldürücü aletleri yanına alıp mağdurların yaşadığı eve giderek kasten ve planlı öldürme girişiminde bulunduğu, şüpheye yer bırakmayacak açıklıktadır” denildi. K. Erdoğan’ın mahkemede verdiği ifadelerin, suçunu hafifletme amacı taşıdığı eklendi. Ağır Ceza hakimleri K. Erdoğan’a ömür boyu hapis cezası kararı aldı. Almanya yasalarına göre verilen ceza 15 yıla tekabül ediyor.

Bugün karar duruşması öncesi saat 09:30’da, bir kez daha kadın kurumları mahkeme önünde eylem yaptılar. Mitingte yapılan açıklamada; Meryem ve çocuklarına yaşatılan vahşetin yanı sıra, Almanya’da kadın ve çocuklara yönelik şiddetin özellikle pandemi döneminde alınan karantina kararlarıyla arttığına ama buna karşı patriarkal kapitalist sistemin kadın, LGBTİQ+ ve çocuklara yönelik her türlü şiddeti bilinçli politik tutumlarıyla meşrulaştırarak, pratikte önlemek için somut adımlar atmayarak ve İstanbul Sözleşmesi’nin imzacı ülkeleri olmalarına rağmen yükümlülüklerini yerine getirmeyerek hükümetlerin şiddeti nasıl onayladıklarına dikkat çekildi. “Bizler kadın ve çocuklara yönelik her türlü şiddete karşı koruma önlemlerinin alınmasını ve faillere hak ettikleri cezanın verilmesini talep ediyoruz. Kadınları, her türlü şiddete karşı ortak hareket ederek mücadele etmeye davet ediyoruz” denildi.

Sol Parti Hamburg Parlamentosu milletvekili Cansu Özdemir yaptığı açıklamada, yaşanan şiddet olaylarının arttığını, pandemi döneminde devlet kurumlarının şiddet mağdurlarını korumakta yetersiz ve isteksiz olduğunu vurguladı. “Bugün hala kadınlar Almanya’da eşit işe eşit ücret talep ediyor“ diyerek kadınların daha da yoksullaştığını belirtip ekonomik şiddetin altını çizdi.

Saat 10:30’da başlayan duruşmayı çok sayıda basın mensubu, Cansu Özdemir ve kadın aktivistler takip etti.

 

scroll to top