Home , Avrupa , Almanya’nın silah satışları 10 kat arttı

Almanya’nın silah satışları 10 kat arttı

Almanya, küçük çaplı silahlarda kullanılan mühimmat satışlarını 2016’nın ocak-haziran döneminde,geçen yılın aynı dönemine göre 10 kat arttırdı. Hükümetin silah ihracatı raporunda, Türkiye Almanya’dan silah satın alan ülkeler arasında 8. sırada yer aldı.

Alman Haber Ajansı’nın (DPA) haberine göre, Alman hükümetinin silah ihracatı raporunda, küçük çaplı silah satışlarının 2016’nın ocak-haziran döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre düştüğü ancak bu silahlarda kullanılan mühimmat satışının önemli oranda arttığı ifade edildi. Raporda hükümetin bu yılın ilk 6 ayında 11.6 milyon euro’luk küçük çaplı silahların satışına onay verdiği belirtildi. 2015’in ilk 6 ayında bu rakam 12.4 milyon euro olarak açıklanmıştı. Ancak 2015’in ilk yarısında 27 milyon euro’luk ihracat onayı verilen küçük çaplı silahlarda kullanılan mühimmat için bu meblağ 2016’nın aynı döneminde 10 kat artarak 283.8 milyon euro’ya yükseldi. Bunun 275 milyon euro’luk bölümünün NATO ve benzeri müttefik ülkelere, 5.4 milyon euro’luk kesiminin de Irak’a satılmasına izin verildiği belirtilen raporda, küçük çaplı silah ve bunlara ait mühimmat alımında Fransa, Irak ve Polonya’nın ilk sırada gelen ülkeler olduğuna dikkat çekildi.

TÜRKİYE, ALMANYA’DAN UÇAK, İNSANSIZ HAVA ARACI, UÇAK MOTORLARI VE YER EKİPMANLARI İÇİN PARÇALAR İTHAL ETTİ

Rapora göre Alman hükümeti 2016’nın Ocak-Haziran döneminde yaklaşık 4.03 milyar euro’luk silah satışına izin verdi. Almanya’nın en fazla silah satışı yaptığı ülkeler sıralamasında 1.04 milyar euro ile Cezayir ilk sırada yer alırken, bu ülkeyi 914 milyon euro ile ABD, 484 milyon euro ile Suudi Arabistan ve 205 milyon euro ile Güney Kore izledi. Türkiye’nin  Almanya’dan silah alan ülkeler sıralamasında 25’ten 8. sıraya yükseldiği ifade edildi. Türkiye’ye 76.4 milyon euro’luk silah alımı izni verildiği belirtilen raporda, ihracatın büyük bölümünün uçak, insansız hava aracı, uçak motorları ve yer ekipmanları için parçalar olduğu kaydedildi. Hükümetin küçük çaplı silah satışını eleştiren Sol Parti Dış Politika Sözcüsü Jan von Aken ise, bu silahların satışının yasaklanması gerektiğini söyledi. Dünyanın herhangi bir yerinde Alman silah ve mühimmatıyla insanların öldürülmesinin tahammül edilemeyecek bir düşünce olduğunu belirten Aken, „Şimdi küçük çaplı silah silahların ihracatının yasaklanmasına ihtiyacımız var“ dedi. Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanlığı tarafından hazırlanan rapor yarın bakanlar kurulunda görüşülecek.

-sputniknews-

scroll to top