Home , Avrupa , Almanya’nın göçmen açmazı

Almanya’nın göçmen açmazı

BERLİN | 19 – 10 – 2010 | Berlin çok kültürlü toplum anlayışının iflas ettiğini ilan ederek uyumsuz göçmenlere karşı daha sert politikalar izleneceğini duyurdu. Özel sektörse kalifiye eleman açığının kapatılması için kapıların açılmasını istiyor.

Alman hükümetinin koalisyon ortakları arasındaki uyum ve göçmenler konusundaki görüş ayrılıkları giderek daha çok kendini gösteriyor. Almanya Merkez Bankası Yönetim Kurulu eski Üyesi Thilo Sarrazin’in Müslümanlara yönelik sert açıklamalarıyla başlayan uyum tartışmaları her geçen gün şiddetleniyor. Hükümet ortaklarından Hristiyan Sosyal Birlik Partisi’nin Başkanı Horst Seehofer’in Türkiye ve Arap ülkelerinden gelen göçmenlerin uyum sağlamakta zorlandıkları için bu ülkelerden göç alımının durdurulması önerisi de tartışmaları iyice alevlendirmişti.

Almanya kalifiye işçi açığını nasıl giderecek?

Hükümet ortaklarından Hür Demokrat Partili Ekonomi Bakanı Rainer Brüderle Seehofer’i propaganda yapmakla suçlayarak, Almanya’nın halîhazırda 36 bin mühendis ve 65 bin bilişim uzmanına ihtiyacı olduğunu belirtti. Ekonomi Bakanı Brüderle,  “Tabii ki ülkedeki işssizleri bu alanlara kazanmaya çalışacağız ama bu yine de yeterli olmayacaktır. Bizim vasıflı göçmenlere ihtiyacımız var“ diye konuştu.

“Kendi işsizlerimizi vasıflı hale getirelim“

Alman Ekonomi Enstitüsü (DIW) Başkanı Klaus Zimmermann da Brüderle’yi onayladı ve her yıl 700 bin insanın Almanya’ya geldiğine ama bir o kadar kişinin de ülkeyi terk ettiğine dikkat çekerek “yıllık net 500 bin kişiye ihtiyacımız var“ diye konuştu. Zimmermann Avrupalı diğer ülkelerde de aynı açığın söz konusu olduğuna işaret ederken,  Hristiyan Birlik Partisi’nin (CSU) Genel Sekreteri Alexander Dobrint, bu açığın başka türlü kapatılabileceğini savundu:

„Bazı kurumların açıkça dile getirdikleri talepleri var. Diyorlar ki; bizim yıllık, Avrupa dışındaki ülkelerden yaklaşık 500 bin göçmene ihtiyacımız var. Biz de diyoruz ki, böyle bir zorunluluğumuz yok, çünkü bizim ilk olarak Almanya’daki işsizleri vasıflı elemanlar haline getirmemiz gerekiyor. Böylece onlar da iş sahibi olabilirler ve biz de bugün var olan uyum sorunlarını, onlara daha yenileri eklenmeden, gidermeye çalışırız.“

Ekonomi Bakanı Brüderle ise bu sözlere “liseyi terk etmiş kişilerden bilişim uzmanı olarak hizmet vermelerini bekleyemeyiz“ şeklinde cevap verdi. Brüderle, Kanada’daki puanlama sistemi gibi bir uygulamayla, kalifiye göçmenler için, bürokrasiyi azaltıp, ödemeleri de iyileştirerek Almanya’yı cazip hale getirmeyi savundu.

Dobrint, bu açıklamaları ile ülkeye vasıflı göçmenlerin alınmasını isteyen, Başbakan Angela Merkel, Eğitim Bakanı Anetta Schavan ve Çalışma Bakanı Ursula von der Leyen ile görüş ayrılıklarını tamamen ortaya koymuş oldu.

Yabancı diplomaların tanınması çalışmalarına hız verildi

Hrıstiyan Demokrat Partili (CDU) Eğitim Bakanı Anette Schavan da, Financial Times Deutschland’a verdiği demecinde,  Almanya’da bulunan, ancak diplomaları tanınmadığı için kendi alanlarında çalışamayan birçok vasıflı göçmene dikkat çekerek, ülkede büyük bir potansiyel olduğunu, yaklaşık 300 bin göçmenin iş piyasasına kazandırılmasının söz konusu olduğunu belirtti.

Çalışma Bakanı Ursula von der Leyen de kalifiye iş gücü açığının kapatılması için yurtdışından gelecek göç için engellerin aşağıya çekilmesi gerektiğini kaydetti.

“Uyuma direreneneler üzerindeki baskı artacak“

Almanya’da hükümet ise vasıflı işçi açığını kapatmak üzere kolları sıvıyor. Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert koalisyon ortaklarının 18 Kasım’da vasıflı işçi açığının giderilmesi konusunda neler yapılması gerektiğini görüşmek için bir araya geleceğini duyurdu. Seibert aynı zamanda Bakanlar Kurulunun Çarşamba günü göçmenler, oturma izni ve göçmen hakları konusunda yeni düzenlemeleri görüşmek üzere bir araya geleceğini bildirdi. Uyuma direnenler üzerindeki baskının artırılacağını kaydeden Seibert, zorunlu evliliklerin “geçersiz“ kabul edileceğini ve ceza yasasına yaptırımlar getiren yeni maddelerin ekleneceğini bildirdi.(DW)