Home , Avrupa , Almanya’da saldırı şüphesiyle ev baskınları

Almanya’da saldırı şüphesiyle ev baskınları

56125d35f018fb1898613c04

Almanya’nın Berlin ve Sachsen eyaletlerinde terörist saldırı düzenlemesinden şüphelenilen kişilere yönelik ev baskınları yapıldığı duyuruldu.

Federal Genel Savcılık tarafından yapılan açıklamada, başkent Berlin ile Sachsen eyaletinde saldırı hazırlığı yaptığından şüphelenilen üç kişiye yönelik ‘önleyici operasyon’ düzenlendiği bildirildi. Operasyonlarda gözaltına alınan olmazken, şüpheli üç kişinin Berlin’de saldırı yapmak için sözleştikleri iddia edildi.

Kuzey Afrikalı oldukları belirtilen üç şüphelinin Almanya’da terörist grup kurmak ve devlet güvenliğini tehdit eden şiddet eylemi planlamakla suçlanıyor. Bu kişilerden birinin 17 yaşındaki bir gencin Suriye’ye giderek DAİŞ çetelerine katılmasına yardımcı oldukları da belirtiliyor.

Federal savcılık açıklamasında, şüphelilerin neden gözaltına alınmadığı veya Berlin’de hangi hedefe yönelmeyi planladıklarına dair bilgilere ise yer verilmedi.

Almanya’da son olarak 13 Ekim’de Federal Kriminal Dairesi (BKA)’ya bağlı polisler tarafından Leipzig kentindeki bazı ev ve işyerlerine baskın düzenlenmişti. Ekim ayındaki operasyonlarda da gözaltıların olmaması, ‘Almanya’da terörist saldırı riskinin az olduğu’ şeklinde yorumlanıyor.

 

 

scroll to top