Home , Avrupa , Almanya , Nazilere emekli maaşı ödüyor

Almanya , Nazilere emekli maaşı ödüyor

nazi-belcika-aa02_bAlmanya’nın, zamanında Nazi saflarında yer almış yaklaşık 2 bin 500 Belçikalıya emekli maaşı ödediği belirtildi. Konu, Nazi rejiminin Belçikalı mağdurları ve mağdur yakınlarından oluşan bir grubun girişimi ile gündeme geldi. Grup, yaklaşık 2 bin 500 Belçikalı eski Nazi üyesine emekli maaşı ödendiğini ifade ederek, bu kişilerin isimlerinin açıklanmasını ve maaşların kesilmesini istedi.

Grubun lideri Pieter Paul Baeten, Belçika kamu televizyonu RTBF’ye yaptığı açıklamada, Belçika’nın maaş ödemesi alan bu kişilerin isimlerini saklayamayacağını belirterek, „Günümüz Avrupasında Belçika ve Almanya’nın nasıl olup da bilgi alışverişi yapmayı beceremediğini anlamıyorum“ dedi. Belçika’nın emeklilikten sorumlu bakanı Daniel Bacquelaine ise sözcüsü aracılığıyla yaptığı açıklamada konuya ilişkin „öfkeyi anladığını“ kaydetti.

Ödemelerin Almanya tarafından yapıldığını ve ellerinde emekli sayısına dair resmi bir rakam olmadığını belirten Bacquelaine, mağdurların çağrılarına da destek verdi. Bir hükümet sözcüsü de konuya ilişkin her iki tarafın bakanlarının görüşmelerde bulunduğunu ifade etti. Nazi saflarında yer alan Belçikalılara, Adolf Hitler iktidarında Alman vatandaşlığı verilmişti. Bunun yanında, İkinci Dünya Savaşı’nın 1945’te bitmesinin ardından yaklaşık 57 bin Belçikalı Nazi destekçisi, çeşitli cezalara çarptırılmıştı. Bu kişilerin, Yahudilerin toplama kamplarına gönderilmesine yardım ettiği belirtiliyor.(AA)