Home , Avrupa , AGİF, SKB ve Young Struggle’den Baskılara Karşı Ortak Açıklama

AGİF, SKB ve Young Struggle’den Baskılara Karşı Ortak Açıklama

AGİF, SKB ve Young Struggle (YS) bir açıklama ile, Alman polisinin Duisburg kentinde YS üyesi iki gencin evine yapılan ve şiddet içeren baskı ve gzöaltı terörünü kınadılar. Yapılan açıklamanı tam metni ise şöyle;

‚EV BASKINLARI VE GÖZALTILAR BİZİ YILDIRAMAZ!

Almanya’nın Duisburg kentinde 09.12.2016 Cuma günü Young Struggle (YS) üyesi iki genç yoldaşımızın evi onlarca özel tim tarafından basılmıştır. Sabah saat 06.05’te hiç bir uyarı yapılmadan yoldaşlarımızın evinin kapısı elektrikli testere ile kırılmış, uzun namlulu silahlarla içeri giren polisler yoldaşlarımızı işkence ile gözaltına almıştır. Saatler süren ev araması boyunca Alman yasalarına bile uyulmamış, arama hukuksuzca gerçekleşmiştir. Ayrıca yoldaşlarımızdan biri dakikalarca kaba dayak işkencesine maruz kalmıştır.

Kar maskeli özel timlerden, bomba uzmanlarına, polis köpeklerine kadar varan ev baskınında bütün mahalle uyandırılmış, bir terör havası yaratılmış, yoldaşlarımız oturduğu bölgede kriminalize edilmeye çalışılmıştır. Gözaltı nedeni ve kararı bile baskından yaklaşık yarım saat sonra gösterilmiştir.

Mahkeme kararı ile yapılan baskının belgesinde belirtilenler; MLKP/KGÖ üyesi olmakla birlikte, DAİŞ çetelerine yönelik istihbarat çalışması yapmak, ayrıca radikal islamcı çeteler ve alman faşistlerine karşı bombalı saldırı hazırlığında bulunmak geçmektedir. Baskın ile birlikte bu konuya dair somut bir belge bulunamamış, zorlama deliller üretilmeye çalışılmıştır. Aynı gün içerisinde de başkaca YS üyelerinin evlerine de gidilmiş, aileler ile görüşülmeye çalışılmıştır. Baskında gözaltına alınan YS üyesi, öğleden sonra tekrar serbest bırakılmış, ancak soruşturma hala devam etmektedir.

Young Struggle gençlik kitleleri arasında örgütlenen, gençliğin demokratik taleplerini dile getiren, geleceksizleştirmeye karşı sosyalizmin ajitasyon ve propagandasını yürüten bir kurumdur. Yıllık kongresini yapar, yürütmelerini seçer, periyodik yayınlar çıkarır. Üyelerinin yeri yurdu ve adresleri bellidir. Bu gece yarısı baskınları, YS’yi ve üyelerini kriminalize etmeye yönelik bir hamledir. Son yıllarda Alman polisi tarafından sıkça ajanlaştırma girişimlerine, tutuklamalara, açılan davalara, seyahat sınırlandırmalara maruz kalmaktadır. Biz bu saldırıları dostlarımızdan da tanıyoruz. Daha yakın süreçte ATİK’li ve Nav DEM’li dostlarımızın mahkemeleri buna örnektir. Yüzlerce mülteci evini yakan faşist çeteler sokaklarda gezerken, ilerici devrimci yurtsever kurumlara yönelik bu tür saldırılar hız kesmeden devam ediyor, her gün bir yenisi ekleniyor. Ezilenlerin en büyük silahı olan dayanışma geleneğimiz kriminalize edilmeye çalışılmaktadır. Yürüyüşler organize etmek, geceler düzenlemek, mültecilerle dayanışmak, mitinglerde konuşmalar yapmak çok basitçe dava konusu oluyor, yasadışı ilan ediliyor.

Buradan haykırıyoruz! Özgürlük yürüyüşümüze kelepçe takamayacaksınız! Yıllarca YS’ye omuz vermiş, ardından özgürlük uğruna gencecik bedenini feda etmiş Ivana Hoffmann’ları elleriyle toprağa vermiş bizleri; bu davalarla, baskınlarla korkutmaya çalışmak ahmaklıktır! Bizler AGİF’lisi SKB’lisi YS’lisi ve nice dost kurumlarımızla omuz omuza haklarımızı savunmaya, ırkçılığa, her türlü baskıya karşı direnmeye devam edeceğiz!

Baskılar Bizi Yıldıramaz!

AGİF – SKB – YS

09.12.2016′

scroll to top