Home , Avrupa , „Adalet için harekete geç!“

„Adalet için harekete geç!“

Strazburg|17.05.2017|HDP’li vekiller Türkiye Hapishanelerinde rehin tutulan HDP’li vekillere özgürlük talebiyle uluslararası kampanya başlattı. AİHM önünde açıklama yapan vekiller „adalet için harekete geç“ çağrısı yaptı.

HDP’li vekiller AİHM önünde dün AP’li vekillerle ortak açıklama yaparak rehin tutulan HDP eşbaşkanları ve milletvekilleri için „Özgürlük için Adalet“ kampanyasının startını verdi. Vekiller, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM)’de rehin HDP’li vekiller için yapılan başvurunun ivedilikle ele alınmasını istedi.

Türk hükümetinin rehin aldığı HDP eşbaşkanları ve vekiller için Anayasa Mahkemesi gibi AİHM de sessizliğini sürdürüyor. Rehin vekillerinin tutukluluk sürecine ilişkin Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) 2 ay önce; AİHM’e ise 20 Şubat’ta yapılan başvurulara henüz verilmiş bir yanıt yok. HDP’li vekiller bu sessizliği kırmak ve uluslararası kamuoyunu harekete geçirmek için AP’de temaslarda bulundu. HDP heyeti Avrupa Parlamentosu’nda Sol Grup Başkanı Gabi Zimmer ve Die Linke (Sol Parti) Türkiye ve Kürdistan masasından sorumlu Martina Michels ile bir araya geldi. Zimmer ile görüşmede Baydemir HDP’ye yönelik siyasi soykırım hakkında bilgi verdi.

Uluslararası kampanya startı

Temasların ardından AP’ gruplarının da desteğiyle bir tutuklu milletvekilleri için uluslararası bir kampanyanın startı verildi. AİHM önündeki açıklamaya HDP Sözcüsü Osman Baydemir, Milletvekilleri Mithat Sancar, Feleknas Uca, Ertuğrul Kürkçü ile Avrupa Birleşik Sol Başkanı Gabriel Zimmer, Yeşiller Grup üyesi ve eski Başkanı Rebecca Harms, Avrupa Birleşik Sol Konfederal Grubu Üyesi Migual Urban Crespo, Avrupa Birleşik Sol Üyesi Marina Albiol Guzman, Uluslararası İmralı AP onur üyesi Francis Wurtz’un da aralarında bulunduğu çok sayıda kişi katıldı. Tutsak HDP’li vekillerin fotoğraflarının yer aldığı dövizler taşındı.

„94 gündür irademiz tutsak“

HDP Sözcüsü Osman Baydemir, özgürlük, demokrasi, fikir özgürlüğü ve adalet için AİHM önünde olduklarını belirtti. Yaklaşık iki yıldır Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin koruma altına aldığı tüm hakların ağır saldırı altında olduğunu belirten Baydemir, „6 milyonun iradesi olan vekillerin dokunulmazlıklarının kaldırılması bunun somut örneğidir“ dedi.

Vekillerin tutuklanmasının hiçbir hukuki bir gerekçesi olmadığını kaydeden Baydemir, „194 gündür irademiz tutsak edilmiş. İç hukuk yolları tüketildi. Yargı muhalefeti yok etmenin bir aracı olarak kullanılmaktadır. Bundan dolayı hukuku tecelli edecek yegane mevki AİHM kalmıştır“ diye konuştu.

AİHM’e HDP’li vekillerle ilgili hem dokunulmazlıkların kaldırılması hem de tutukluluklarının durdurulmasıyla ilgili başvuru yaptıklarını ifade eden Baydemir, „5. 10 ve 18 madde çok açık ihlal edilmiştir“ dedi.

Karar gecikince vekillikler düştü

“Geciken adalet, adalet değildir. Her geçen gün tamiri imkansız yaralar açmaktadır“ ifadesini kullanan Baydemir şöyle devam etti: „Türkiye’de Anayasa Mahkemesi kararını vermediği için Nursel Aydoğan ve Figen Yüksekdağ’ın milletvekillikleri düşürüldü. Buda telafisi imkansız durumlar oluşturmaktadır. Bir kez daha AİHM’e çağrıda bulunuyoruz: Başvurumuzun ivedilikle karara bağlamasını ve değerlendirilmesini bekliyoruz. AİHM’in vereceği aykırılık kararı fikir ve özgürlüğün, adaletin hayat bulmasına katkı sağlayacaktır. “

Zimmer: Önce kendinize bakın

Avrupa Birleşik Sol Başkanı Gabriel Zimmer HDP’yle dayanışma içinde olduklarını belirterek, „Bizler farklı ülkelerden Avrupa Parlementosu’nun üyeleri olarak HDP’ye yapılanları kesinlikle kabul etmiyoruz. Feleknas Uca 10 yıl AP üyeliği yaptı. Onu teröristlere destek vermekle suçluyorlar. Ben de şunu söylüyorum: Önce kendinize bakın. Alman gazetecileri ve diğer gazetecileri cezaevine attıyorlar. Erdoğan demokrasiye darbe vuruyor. Demokrasinin zıttı faşizmidir. Şu an Türkiye’de yaşanlar diktatörlüktür. Bu konuda AHİM’de bir şeyler yapmalı, rolünü şimdi oynamalıdır“ diye belirtti.

AB sorumluluk almalı

Yeşiller Grup Üyesi Rebeca Harms ise Türkiye’de muhaliflerin tutsak alındığını belirterek, „Siyasetçiler, gazeteciler tutuklandı. AB yaşananlarla yüzleşmeli, sorumluluk almalıdır“ dedi.

‘Özgürlük için Adalet’

AİHM önünde yapılan açıklamayla „Özgürlük İçin Adalet“ kampanyasının ilk adımı atılırken, sosyal medyada yazılı ve görsel propagandalar ile desteklenecek. Kampanya için hazırlanan videolar gösterime girecek. Kampanya çerçevesinde Avrupa’nın önde gelen siyaset sanat ve edebiyatçılarının da yer alacağı çeşitli etkinlikler, buluşmalar gerçekleştirilecek.

„Diktatörlüğe karşı durun“

Avrupa Parlamentosu Sosyalist Grup Başkanı Gianni Pitella düzenlediği basın toplantısında, „Diktatöryal bir yönelim içerisinde olan Erdoğan rejiminden kurtulmak için uluslararası kamuoyuna ve kurumlara çağrı yapıyorum“ dedi.

Pitella geçen hafta, rehin tutulan HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’ın duruşmasına katılmak için Ankara’ya gitmiş ve görüşmeler yapmıştı. (özgür Politika)