Home , Avrupa , Abdullah Gürlek ve Vedat Yeler’e özgürlük kampanyası 8. gününde

Abdullah Gürlek ve Vedat Yeler’e özgürlük kampanyası 8. gününde

Atina|16.01.2020| Abdullah Gürlek ve Vedat Yeler için Atina’da başlatılan özgürlük kampanyası yoğun bir şekilde devam ediyor. ATİK UPOTUDAK ve Yunanistan Eylem Birliği (Türkiye-Kürdistan) tarafından örgütlenen kampanya 8. gününe ulaştı.

Eylem birliği tarafından belirlenen program doğrultusunda 16 ocak 2019 tarihinde Adalet Bakanlığı önünde bir eylem gerçekleştirildi. Adalet Bakanlığı binasının önünde toplanıldıktan kısa süre sonra güvenlik görevlileri toplanma nedenini sordular. Bunun üzerine kampanyadan bahsedildi ve Adalet Bakanlığı adına bir sözcü ile görüşme talep edildi. Bu sırada ATIK-UPOTUDAK’ın açıklaması Ingilizce’de okundu ve Yunan’ca ‚Apo ve Vedat’a özgürlük‘ sloganı atıldı.

Görüşme talebi doğrultusunda kurum adına iki kişi içeriye alındı ve Adalet Bakanlığı adına bir encümen ile görüşme yapıldı. Davanın içeriği anlatıldıktan sonra talepler ifade edildi. Bir gün öncesinde yapılan basın açıklamasının Yunanistan’ın en çok okunan gazetelerinden Efimerifa ton Sydakton’da yapılan haberi de iletildi.
Encümen davayı takip edeceklerini, rapor yazacaklarını ve devamında iyi dileklerlerini paylaştı. Olumlu görüşmenin ardından bina önünde ‚Free Abdullah, Free Vedat‘ sloganlarıyla eylem son buldu.

Kampanyanın 8. gününde gerçekleştirilen eylemden sonra iki grup oluşturuldu. Bir grup Syntagma meydanı ve Monestraki’de bildiriler dağıtırken, diğer grup çeşitli mahallelerde sticker yapıştırdılar. Sticker çalışmasına Yunan dostları tarafından dayanışma gösterilerek katılım sağlandı. 8. eylem günü, kampanyanın değerlendirilmesi ve mahkemeye gidiş hazırlıklarının tartışılmasıyla son buldu.

scroll to top