Home , Avrupa , Hamburg’ta Fabio V.’in 3. Duruşması Görüldü

Hamburg’ta Fabio V.’in 3. Duruşması Görüldü

HABER MERKEZİ|03.01.2018|G20 dava tutsaklarından Fabio’nun Hamburg’ta duruşması görüldü. Bu gün (03.01) gerçekleşen duruşmada 2 tanık daha dinlendi. İlk duruşmada kefaletle ve haftada 3 gün imza vermek şartıyla tutuksuz yargılanan Fabio ve avukatları duruşmaya katıldı. 3. Duruşmaya katılan tanıklardan biri ve ilki sivildi , ağırlıklı olarak polisler tanık olarak dinlenmişti. Bugün eylem saatlerinde yolda bulunduğu iddia edilen kişi eylem anlarına ilişkin ifade verdi ve hakime, savcılık ve avukatların sorularına cevap verdi.

İlk olarak hakimin soruları oldu. Gelen sorularda eylem anına ilişkin net bilgiler vermesi istendi. Olayda nelerin yaşandığı soruldu. Anlatımda son bölüme Polis şiddetine gelindi. Hakime’nin olayı nasıl gördüğünü sordu. Tanık : ‘‘Herşey Siyahtı , Polislerde Siyahtı’’ tarzındaki anlatımı salonda bulunanları güldürdü. Savcılık sorularında tanığa kaç taş gördüğü soruldu. Tanık : ‘‘Taşları sayamam ki ne biliyim’’ tarzında cevabı yine salonu dolduran Fabio ile dayanışmaya gelenleri güldürdü. Son bölümde prosedür hatırlatıldı. İş saati içerisinde geldiğse tanığın ücretinin ve yol masraflarının karşılanacağı söylendi. Tanık: ‘‘İstemiyorum Bahşiş olarak kalsın’’ dedi. Bu da salonda tebessüm ettirdi.

Polis Şiddeti ‘‘Polis Kamerasında’’

Duruşmaya öğlen arası verilmeden önce iki video izlendi. Videolarda polisin eyleme müdahalesi gösterildi. Görüntülerde ki Polis şiddetine avukatlar dikkat çekti. Gösterilen videolarda polis panzerinin herhangi bir uyarı anonsu yapmadan direk su sıktığı görüldü. Yine polislerin eylemcilere yönelik uyguladığı şiddette videoda yer aldı. Bunlar avukatlar tarafından dile getirildi. Ayrıca polislerin ve bu mesleğe başlayacakların karakteristik , kişilikleri irdelenmeli denildi.

Duruşmaya öğle arası verildi. Akabinde de ikinci tanık bir Polis görevlisi dinlenildi. Avukatların sorularına daha önce ki duruşmalar gibi çelişkili beyanlar verildi. Daha önceki duruşmalarda olduğu gibi ‘‘Rapor’’ olarak yazılanlarla mahkemede dile getirilen ifadelerde çelişkili polis beyanları dikkat çekti. Duruşma önümüzdeki takvime bağlı olarak bitirildi.

Ne Olmuştu?

Hamburg’ta 6-8 Temmuz direnişleri gerçekleşti. G20 zirvesi öncesinden sistem karşıtları anti-emperyalist ve anti-faşist kesimler tarafından demokratik hak kullanılarak tepkiler dile getirilmişti. Egemenlerin zirve karşıtlarına karşı kamp izni vermeyerek eylemleri engelleme cabasına ve baskılara rağmen yüzbinlerce sistem karşıtı tepkisini dile getirmişti. 6-8 Temmuz’da egemenlerin baskısı , göz altı ve tutuklamalarına rağmen  eylemlerde kitlesel tepkiler dile getirilmişti. Buna karşılık anti-faşist kurum ve kişilere karşı baskınlar ve tutuklamalar gerçekleşmişti. Fabio V. 7 Temmuz sabahı Rodenbarg caddesinde G20’yi protesto etmek için yürüyüş yapanlara karşı polis müdahalesinde tutuklanmış ve 5 ay kadar tutsak kalmıştı. İlk duruşmasında kefaletle ve şartlı olarak tutuksuz yargılanmaya devam ediliyor. Bununla beraber avukatlarının polis rapor ve delillerini çürütmesiyle devam eden duruşmalar döneminde Almanya çapında Polis kişi ve kurumları birkez daha bu davaya pararel olarak baskınlar gerçekleştirmişti. Yine bununla da yetinmeyen egemenler eşine az rastlanır bir şekilde G20 eylemlerinde çektiği fotoğrafları basına ve kamuoyuna aranan kişiler diye önceden suçlayıcı bir tarzla servis etmiş ve kamuoyunda tepkilere neden olmuştu. 18 yaşında ki Fabio egemenlerin tutsaklar üzerinde geliştirmek istediği politikalara da alet olmadı. Özür dileme ve hafif ceza alma politikası egemenler tarafından dayatılmıştı. Buna karşı özür dilemeyen yapılan eylemlerin haklı ve meşru bir hakkın kullanılması olarak  söylemde bulunan tutsaklarda halen Hamburg’ta yargılanmak istenmektedir.

Son olarak duruşmalarda yansıyan bir nokta da bir eylemde bir kişiye ait net somut bir delil olmak sızın eylemde geliştiği iddia edilen aktiviteler genel olarak söyleniyor. Yani bu duruşmada da dahil olmak üzere net ve somut olarak Fabio bir suçlama ile karşı karşıya kalmadı. Şuana kadar eylemde olduğu iddia edilen soyut her eylemde olabilecek aktiviteler söylenip suçlamalar yöneltiliyor.

Bu davanın gidişatının G20 süresince tutsaklara ve anti-faşist , anti-emperyalist demokratik mücadele yürütenlere yansımalarının olacağı öngörülüyor.