Anasayfa , Avrupa , Avusturya’da Soma Katliamı Kınandı !

Avusturya’da Soma Katliamı Kınandı !

facebook_1903684905AVUSTURYA | 16 – 05 – 2014 | Viyana Demokratik Güç Birliğinin çağrısıyla bir araya gelen Demokratik Kitle örgütleri ve Anti-Faşistler Karlsplatzda Miting yaptı. Mitingte İşçilere yönelik bu Cinayetin sorumlusunun Türk egemen sınıfların olduğu belirtildi. Mitingten sonra ise Viyananın en kalabalık sokaklarında yürüyüşe gecildi.

 Tirol Demokratik Güçbirliği´nin  (TGBP) çağrısı ile  Fransizkanerplatz da yapılan Mitinge yaklaşık 250 kitle katıldı. Tertip Komitesi, Soma`da Maden isletmelerinde toprak altında diri diri katledilen işci ve emekcileri anmak icin kitleyi saygı duruşuna çağırdı. Saygı duruşu ardından Türkce ve Almanca Türk Devletinin katliamları ve Soma`da  madencilerin  yaşamlarını yitirmelerine neden olan  kapitalist burjuvazinin  aşırı kar hırsı, taşeron sirketler yoluyla ucuz işgücü ve yeterli önlem almadan  emekçileri yeraltında çalışmaya mahkum eden devletin ve Fasist AKP hükümetinin  politikaları kınandı.

 Yapılan konuşmada ” Madımaktan,Roboskiye,Geziden Soma`ya  faşist devlet katletmeye devam ediyor !. Bu bir kader değil, İş çinayetidır  ifadelerine yer verildi.

Miting de ; “Faşizme karşı omuz omuza ! Yaşasın Enternasyonal Dayanışma ! Soma`nin kömürü AKP` yi yakacak ! “sloganları haykırıldı. Miting de  Türkiye`li ve Kürdistan` lı Göçmen örgütleri ve devrimci örgütlerden ATiGF,  ADHF, AKM,  FEY-KOM, PARTiZAN, HALK CEPHESI, DiDF, Dersim eyaleti Doğa ve Kültür Derneği yer aldılar.