Home , Avrupa , 25.Gençlik Kültür ve Sanat Festivali gerçekleşti

25.Gençlik Kültür ve Sanat Festivali gerçekleşti

Gençlik kültür ve Sanat Festivali-sunucular

Gençlik kültür ve Sanat Festivali-sunucular

Yeni Demokratik Gençlik`in her yıl geleneksel olarak düzenlediği 25. Gençlik  Kültür Sanat Festivali bu yılda  “KÖKLERİMİZE SARILARAK İLERLİYORUZ! DEVRİMCİ MÜCADELE HER YERDE MEŞRUDUR!’’ şiarı adı altında 21 Kasım Cumartesi günü Almanya’nın Frankfurt şehrinde gerçekleşti.

25 yıldır kesintisiz organize edilen etkinliğe yaklaşık 600 kişilik kitle katılım sağladı.

Kültür Sanat Festivali, yapılan açılış konuşması ve Devrimci Sanatçılar ve Devrim Şehitleri anısına yapılan saygı duruşuyla başladı. Saygı duruşunun ardından kısa bir konuşma ile bu yıl yapılan Gençlik Kültür ve Sanat Festivali’nin özellikle Kobane direnişi ve Devrimci mücadeleye adandığının altı çizildi. YDG Merkezi Yönetim Kurulu adına konuşan bir temsilci, gelişen gençlik mücadelesinin önemine değindi ve festivalin kazanılmış önemli bir mevzi olduğunu dile getirdi.

Konuşmasında „Emperyalizm “dışarıda” saldırganlaştıkça, “içeride” gittikçe gerici yüzünü daha fazla göstermektedir. Geliştirilen ırkçılık ve faşist yapıların Avrupa ülkelerinde deyim yerindeyse cirit atmaları, iş ve eğitim yaşamında geliştirilen hak gaspları ile gençlik bir cendereye alınmaktadır. Halk içinde ortaya çıkan yerli-göçmen çelişkisi devlet kurumlarınca bilinçli bir şekilde derinleştirilmekte, ırkçı fikirlerin geliştirilmesi ile ezilenlerin ortak mücadelesi kösteklenmektedir. Sınıf birliği parçalanmaktadır. Yaşadığımız Avrupa coğrafyasında emperyalizme ve faşizme karşı mücadele, ezilen gençliğin birliğini sağlamada önemli ve en temel halka olacaktır.

Festivalimizin gerçekleşmesi demek, Rojava direnişine destek demek olacaktır. Ezidi soykırımına karşı durmak, emperyalizmi teşhir etmek demek olacaktır. Şengal dağında açlığa, soykırıma mahkum bırakılan Ezidilere sahip çıkmak için, geliştirilen emperyalist saldırganlığa karşı enternasyonal mücadeleyi yükseltmek için, haksızlığa karşı daha gür bir şekilde ses çıkarmak için, örgütlü mücadeleyi geliştirmek zorunluluğuna“ değindi.

Almanya, Avusturya, Fransa, İsviçre, İngiltere, Hollanda ve Belçika’dan  katılımcı ve dinleyicilerin yer aldığı festivalde ve Türkiye’ den davet edilen juri üyeleride yer aldı.

Gençlik Kültür–Sanat Festivali’nin programı, Halk oyunları, Solo, Müzik grupları, Tiyatro grupları olmak üzere dört bölümden oluştu.

Çocuk kategorisende ki katılımcılar ilk bölümde sahne aldı.

Halk oyunları dalından;

Zürih Gençlik Kültür Evi‘nin Çocuk  Halk Oyunları ekibi, Hamburg Sıla Halk Oyunları ekibi ve Atif Hamburg Halk Oyunları ekibi sahne aldılar.  Daha sonra Halk Oyunların da Frankfurt KAGEF Dans grubu sahne aldı.

Solo Müzik dalı

Asslar’dan Zozan Gündüz, Nürnberg’ten Ezgi Özkan Danış Almanya’dan Ali Tekin, Sibel Aybek, Avusturya Wörgl den Mert Suludere ve Ceyda Say, Londra`dan Zilan Kızılateş ve Wetzlar`dan Damla Okur Solo dalında sahne aldılar.

Müzik Grubu dalı

Frankfurt’an Grup Yaren ve Strasburg’tan  YDG Strasburg Müzik grupları sahne adı.

Ardından Münihten katılan Grup Nevin sahne aldı.

Tiyatro dalı

Köln’den Dialog e.V Köln,  Wetzlar’dan Natura Tiyatro sahne aldılar.  Zürih’ten ise Bir demet Mülteci Tiyatro ekibi sahne aldı.

Duisburg’tan ise Charlie Chaplin Tiyatro ekibi sahne aldı.

Sinevizyon gösteriminde ATİK (Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu) , YDG (Yeni Demokratik Gençlik) ve YENİ KADIN mücadelesinin kısa tarihi özetlendi.

Geçen yıl 24.sü düzenlenen Gençlik  Kültür Sanat Festivali’nin, Müzik grubu dalında birinci seçilen Berivan, Kalan, Rojda kardeşler müzik grubu sahne alarak bir dinleti sundu.

Ardından, ATİK adına konsey  başkanı Çetin Yaman bir konuşma gerçekleştirdi.

ATİK adına konuşma yapan Konsey Başkanı, Avrupa’da yapılan festivalin önemine dikkat çekerek artan ırkçılığa ve hak gasplarına karşı örgütlenmenin önemine değindi.  Yine Avrupa, Türkiye ve Orta-Doğudaki gelişen süreçle ilgili değerlendirmelerde bulunan ATİK Başkanı; Mücadelenin büyütülmesi ve her alanda yaygınlaştırılması gerektiğini dile getirdi.

Konuşmanın ardındam Umuda Haykırış sahne aldı. Seslendirdiği  kavga, Devrim ve direniş türküleriyle festivale ayrı bir renk ve çoşku kattı.  Grup Umuda  Haykırış’ın seslendirdiği türkülerle kitle halaya durdu. Festival sahnelerinde başlayan mücadelelerinden beslenenen  türkülerini ve marşlarını, Rojava’dan Suruc’a uzanan direnişin türkülerini partizan ruhlarıyla bir kez daha haykırdılar.

Gençlik Kültür ve Sanat Festivaline Türkiye’den Yeni Demokrat Gençlik’in yanı sıra bir çok demokratik kitle örgütü dayanışma mesajları sundu.

Festivale jüri üyesi olarak katılan  Pınar Aydınlar gençlere mücadeleye daha aktif katılmaları çağrısı yaptı.

Italyan Devrimci Müzik grubu Kalamu sahne aldı

İtalya’dan  dayanışmacı olarak katılan devrimci müzik grubu Kalamu‘nun  parçalarıyla Gençler coştular

Programın bitiminde Festivalin en heyecanlı anına geçildi.  Dereceye giren grupların ödül töreni yapıldı. Jüri Üyeleri Pınar Aydınlar, Hasan Sağlam, Onur Olgun Çağlar Deniz,Suat Usta, Cihan Seryol, Mahmut Demir sahnede ödülleri kazanan ekip ve kişilere takdim ettiler.
25. Gençlik Kültür Sanat Festivali’inde dereceye girenlerin isimleri ise şöyle:

Solo Müzik dalında

1. Damla Okur (Wetzlar)

2. Zozan Gündüz (Asslar)

3. Zilan Kızılateş (Londra)

Müzik Grubu dalında

1.Grup Nevin (Münih)
2.YDG Müzik grubu (Strasburg)

Tiyatro dalında

1.Bir Demet Mülteci Tiyatro Ekibi ( Zürih)

2.  Natural Tiyatro Ekibi (Wetzlar)

3. Charlie Chaplin Tiyatro Ekibi (Duisburg)

Halk Oyunları dalında

1.  ATİF Halk Oyunları Ekibi (Hamburg)

Bu yıl Festivalin Juri özel ödülü ise Suruç’ta katledilen şehitlere atfen SGDF (Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu) na verildi.

 

scroll to top