Home , Avrupa , Zürih’te Atik Konsey Toplantı Sonuçları Tartışıldı

Zürih’te Atik Konsey Toplantı Sonuçları Tartışıldı

ISVICRE|02.10.17| 24. ATİK Genel Konsey’in çıkarmış olduğu 2. toplantı sonuçları, ATİK Genel Konseyi’nin İsviçre sorumluları tarafından yapılan çağrı ile, bir ekim tarihinde tartışıldı. Zürih Gençlik ve Kültür Evinde (ZGKE) gerçeklesen toplantı öncesi, kolektif bir şekilde hazırlanan sabah kahvaltısı verildı. Toplantıya ZGKE yönetim kurulu üyeleri (yk) tarafından da katilim sağlandı.

Toplantı “Avrupa’daki Siyasal Gelişmeler ve Görevlerimiz” gündemi ile başladı. Tartışma bölümüne geçmeden önce, toplantı sonuçlarındaki ilgili bölüm okundu. Yaklaşık iki saat süren tartışma bölümünde oldukça verimli düşünceler ve öneriler sunuldu. Özellikle Avrupa’daki gelişen ırkçılık ve bununla birlikte sağcı partilerin seçimlerde oy oranlarının ciddi bir şekilde yükseldiğine ve bu gelişmenin göçmenlere yönelik irkici saldırılarında çoğalacğına vurgu yapıldı. Bir katılımcı tarafından “Avrupa’da tüm göçmen örgütlerini kapsayan bir platform oluşturulmalı” önerisi getirildi. Ayrıca ATİK’in yeniden işci sınıfı içindeki calismalara yoğunlaşması doğru bulundu.

Toplantının ikinci bölümünde son süreçte İsviçre gündemi tartışıldı. Alanda bir süredir yaşanan sorunlarla ilgili Atik Konsey üyesi gelişimleri aktardı. Yine toplantı sonuçlarında İsviçre Türkiyeli İsçiler Federasyonun (İTİF) yönetim kurulunun, Atik Konseyine yazmış olduğu yazısı ve ATİK Konseyi’nin bu yazı ile ilgi tavrı okundu. Tartışmalarda sorunları çözmeye çalıştığımızda eleştirilerimizi doğru bir üslup, tüzük ve işleyişimize uygun bir şekilde yapılması gerektiği katılımcılar tarafından ortaya koyuldu.
Bu bağlamda İTİF yk’nın kaleme aldığı ve ‘eleştiri’ kapsamında ele alarak kurgusunu yaptığı bu yazının dili, işleyiş ve tüzük ihlalleri ‘de katılımcılar tarafından doğru bulunmadı ve eleştirildi.