Home , Avrupa , “Yıldızlar Yoldaşın Olsun Sevgili Gülüzar Ana!“

“Yıldızlar Yoldaşın Olsun Sevgili Gülüzar Ana!“

HABER MERKEZİ | 13.08.2020 | ATİK Genel Konseyi Eşbaşkanımız Süleyman, üyelerimiz Orhan ve Hediye Gürcan’ın annesi, Gülüzar Gürcan bugün öğlen saatlerine doğru geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi. ATİK Konseyinin açıklaması:

Yıldızlar Yoldaşın Olsun Sevgili Gülüzar Ana;

ATİK Genel Konseyi Eşbaşkanımız Süleyman, üyelerimiz Orhan ve Hediye Gürcan’ın annesi, Gülüzar Gürcan’ın, bugün öğlen saatlerine doğru geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirdiğini üzülerek öğrenmiş bulunuyoruz.  ATİK 25.Dönem Genel Konseyi olarak sevgili Gürcan ailesine ve yakınlarına metanet diliyoruz. Tüm sevenlerinin başı sağolsun.

26.04.1946 Erzincan’a bağlı Kemah’ın Ulu Çınar köyünde yaşama “merhaba” diyen emekçi analarımızdan Gülüzar Gürcan, yoksul köylülüğe mensup her kadın gibi zor yaşam şartlarına metanetle göğüs gerenlerdendir. İki yıl önce temmuz ayında güneşe yolculadığımız sevgili eşi Murat Gürcan, 1972 yılında Avusturya’ya inşaat işçisi olarak geldikten sonra, Gülüzar ana 1987 yılına kadar, bir taraftan yanlız başına büyütmek zorunda kaldığı çocukları, diğer taraftan feodal toplumsal değer yargılarının kadına yüklediği yükleri büyük bir cesaretle göğüslemiştir. Çıkan aile birleşimi yasasından yararlanan sevgili eşi, Gülüzar anayı ve çocuklarını 1987 yılında yanına getirir. Bütün göçmen işçiler gibi, o sürecin getirdiği zorlukları artık birlikte göğüslemeye çalışırlar.

Ancak dilini, kültürünü bilmediği, her şeyine yabancı olduğu bir ülkeye gelmek, Erzimcan’ın köyünden çocuklarıyla çıkıp gelmiş, feodal toplumsal değerlerin her tarafını sarıp sarmaladığı kadın için herşey çok daha fazla zor ve ürkütücüdür şüphesiz… Bu durum doğal olarak Gülüzar ana için de çok farklı değildi. Ama bu zorlu yolda en büyük desteği sevgili eşi ve bugün yoldaşlarımız olan çocukları idi. 

Gülüzar ana, haksızlıklara karşı olan tepkileri, demokrasi mücadelesine olan duyarlılığı ile, safını ezilenlerden yana belirlemiş, kendisi aktif mücadelede yer alamasa da evine gelen bütün devrimcilere evlerinin kapısını ardına kadar açık tutmuş, sofrasında yer vermiştir her daim… Doğup büyüdüğü, çocukluğunun ve gençlik yıllarının geçtiği köyüne olan büyük özlemini, sevgili eşinin emekli olmasından sonra, birlikte sık sık Erzincan’a gidip orada vakit geçirerek dindirmeye çalışmıştır.

Gülüzar ana zorlu yılların ve ilerleyen yaşın yarattığı sağlık sorunlarına rağmen, yıllardır inatla yaşama tutunma mücadelesi vermişse de 13 Ağustos Perşembe günü 74 yaşında geçirdiği kalp krizine yenik düşerek yaşama ve sevenlerine veda etti.

ATİK ailesi olarak, sevgili Gülüzar anamız ile onurlu, mücadeleci bir göçmen kadın dostumuzu daha fiziki olarak aramızdan yitirmiş olmanın acısı içindeyiz…

Bir kez daha “adın kalleş olsun ölüm” derken, her zamansız ayrılığın getirmiş olduğu üzüntü ile sevgili anamız Gülüzar Gürcan’ı sonsuzluğa uğurlarken, Gürcan ailesine, yakınlarına ve tüm sevenlerine tekrar başsağlığı ve metanet diliyoruz.

ATİK 25. Dönem Genel Konseyi

Uğurlama töreni, 15 Ağustos Cumartesi günü saat 13.00’te Innsbruck Alevi Kültür Merkezi, Radetzkystrasse 47, 6020 İnnsbruck adresinde gerçekleştirilecektir.

scroll to top