Home , Kadın , YDG’li Kadınlar: „Tek adamlık hayalleriniz kadınların öfkesinde boğulacak“

YDG’li Kadınlar: „Tek adamlık hayalleriniz kadınların öfkesinde boğulacak“

TÜRKİYE |14.04.2017| Devletin muhaliflere yönelik uyguladığı baskı ve sindirme politikaları her geçen gür artarak devam ederken bu politikaların odak noktalarından biri yine kadınlar ve LGBTİ+’lar oluyor. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından yandaşlarından azılı, ağzı salyalı, erkin vücut bulmuş hali olarak bir katil yaratırken korku imparatorluğu ile halkın sesini kesmeye çalışan AKP, darbe girişimini sivil darbeye dönüştürerek OHAL ilan etti. Halkın her kesimi OHAL’den nasibini alırken biz kadınların ve LGBTİ+’ların yaşam alanları sistematik saldırılarla yok edilmeye çalışıldı. Devletin bu politikalarıyla birlikte kadın ve nefret cinayetleri de, erkek egemen sistemi ve iktidarın kadın ve LGBTİ+ düşmanlığından,  beslenerek ürettiği politikaları arkasına alan erk aklın savunucularının, cezasız bırakılmasının bir sonucu olarak artarak devam ediyor. Kadın cinayetlerini, şiddetin her türlüsünü yasaları ve söylemleriyle meşrulaştıran egemenler bu şiddetin en büyük sorumlusudur. AKP’nin erkliği arşa tırmandırdığı süreçte biz kadınlar ve LGBTİ+’lar yine sokakları zapt ettik. Atılan her tekmede, söylenen her cinsiyetçi nefret söylemlerine karşı kadın dayanışmasıyla güçlenerek çıktık alanlara.

Tutuklamalarına, katliamlarına, taciz-tecavüzcülerine resmi bir kılıf uydurmak isterken bir yandan da elinde bulundurduğu iktidarı tekelleştirmek isteyen AKP, başkanlık sistemine geçişi oylamak için 16 Nisan’da referandum yapılması kararını aldı. Bizler de YDG’li kadınlar olarak erkek egemenliği zayıflatmak için “tek adam diktatörlüğüne itirazımız var”, diyerek başkanlığa ‘Hayır’ çalışmaları başlattık. Bu süreçte yürütülen hayır çalışmalarını devletin dikkatle takip ettiğini ve hayır çalışmalarına karşı korkularının iyice harlandığını ve yine hukuksuz saldırılarının referandum yaklaştıkça arttığını görmekteyiz. Bunun somut bir örneği geçtiğimiz günlerde Mersin’de yapılan ev baskınlarıyla, aralarında Yeni Demokrat Gençlik okurları; Hasret Vurucu, Duygu Canıtez, Yelda Öztürk, Gülşen Kaya, Nazlı Mansuroğlu ile gazetemiz Özgür Gelecek muhabiri Deniz Akbıyık’ın da olduğu çok sayıda kişinin gözaltına alınmasıdır.

Devletin bu saldırılarının aslında farkına vardığımız gücümüzün ve yükselen kadın mücadelesinin, sokaklarda evlerde fabrikalarda üniversite kampüslerinde yükselttiği HAYIR’ın gücünün korkusu olduğunu biliyoruz. Erkek egemenliğinizi sarsacak olan Hayır’larımızla yüzleşeceğiniz gün yakındır. Biz genç kadınlar TC’nin kendisine başkaldıranlara uyguladığı sistematik saldırı politikalarına karşı itirazımızı dillendirmeye, Hayır demeye devam edeceğiz. Gözaltılarınız, tutuklamalarınız bizleri yıldıramayacak. Tecavüzcüleri aklayanların biat ettirme uygulamalarıyla kadınları ve kadın mücadelesini karşısına almaktan çekinmeyen, her türlü şiddeti meşrulaştırmaya çalışan devlet, biz kadınların cüretinin karşısında bozguna uğramaya mahkûmdur. Tek adamlık hayalleriniz kadınların öfkesinde, özgür yaşam hakkı mücadelesinde boğulacak. Kadınları korkutma, susturma çabalarınız boşuna. Bugün daha öfkeliyiz, direnen her bir kadından geliyor irademiz; bu yüzden artık daha güçlüyüz.

Susmuyoruz, Korkmuyoruz, İtaat Etmiyoruz!

Erkek egemen sisteme itirazımız var!

Gözaltına alınan YDG okurları ve Özgür Gelecek muhabiri serbest bırakılsın!“

YDG’li Kadınlar