Home , Avrupa , „Nekane biziz ve gönderilmesine izin vermeyeceğiz!”

„Nekane biziz ve gönderilmesine izin vermeyeceğiz!”

HABER MERKEZİ|08.06.2019|İsviçre’de İspanyol gazeteci Nekane’nin İsviçre devleti tarafından tekrar sınır dışı edilme tehlikesine karşı çeşitli etkinlikler gerçekleştiriliyor.

Kadın örgütlerinin oluşturduğu „Nekane ile dayanışma komitesi“ tarafından 8 Haziran Cumartesi günü örgütlenen eylem Limmatplatz’dan yapılan konuşmaların ardından başladı.

Eylemde ilk olarak dayanışma komitesi adına bir konuşma yapıldı. Yapılan konuşmada „Nekane biziz ve onun gönderilmesine izin vermeyeceğiz“ diyerek kararlı olduklarını dile getirdi. İkinci olarak Nekane bir konuşma yaptı. Kadınlara teşekkür eden Nekane konuşmasında „onların sınırlarına karşı bizim dayanışmamız kazanacak“ diyerek konuşmasına devam etti. Coşkulu sloganlarla saat 18.00’da başlayan eylem yol boyunca konuşmalarla devam etti.

„Tekrar burdayız, kalabalığız ve kararlıyız“

Yeni Kadın ve ATİK aktivistlerinin de katılım sağladığı eylem bir buçuk saat boyunca merkezi yerlerden geçerek devam etti.

Nekane için yapılan çalışmaları „Bir kişi daha eksilmeyeceğiz“ sloganı ile devlet şiddeti olarak ele aldıklarının dile getirildiği eylemde daha önce Nekane’nin de tutuklu kaldığı hapishanenin önünde bir konuşma yapıldı. „Biz tekrar burdayız, kalabalığız ve kararlıyız“ denilen konuşmada 14 Haziran grevine de vurgu yapıldı.

Geçtiğimiz yıllarda Zürih’te 1 yıldan fazla tutuklu kalan İspanyol gazeteci Nekane dayanışma eylemleri neticesinde serbest bırakılmak zorunda kalınmıştı.