Home , Avrupa , Munih’de Piroğlu İçin Eylem

Munih’de Piroğlu İçin Eylem

MUNİH| 21.06.2024| Türkiye’ye iade kararıyla Sırbistan’da 2021yılından beri tutuklu bulunan Türkiyeli devrimci Ecevit Piroğlu için Nürnberg, Regensburg ve Münih Demokratik Güç Birliği bileşenleri, Münih Sırbistan Konsolosluğu önünde protesto eylemi yaparak Ecevit Piroğlu’nun serbest bırakılmasını istediler. Kendisine uygulanan haksızlığa karşı 130 gündür açlık grevinde olan Piroğlu için Almanca metin okundu. Ecevit Piroğlu’nun 24 Haziran 2021’de Sırbistan havaalanında gözaltına alınması sonrası geçen yaklaşık üç senelik süreç boyunca yaşamış olduğu hukuksuzlara dikkat çekilerek şu ifadelere yer verildi:

„Ecevit Piroğlu yine bu dönemde yaşamış olduğu hak ihlallerine ve hukuksuzluğa karşı 136 gün süren bir açlık grevi gerçekleştirdi. Şimdide tekrar 130 gündür açlık grevinde. 1992 yılından bu yana Türkiye’de demokrasi ve sosyalizm mücadelesi yürüten Ecevit Piroğlu Gezi Direnişi’nde ve Rojava Devrimi’nde mücadeledeki yerini alan Türkiyeli enternasyonalist bir devrimcidir. “

Sırbistan devletine, Ecevit Piroğlu üzerindeki hukuksuzluk ve adaletsizliğin ortadan kaldırılması çağrısının yapıldığı açıklamada „Ecevit Piroğlu’nun adil yargılanması koşullarının yaratılmasını, sığınma talebinin Sırbistan devleti tarafından kabul edilerek serbest bırakılmasını istiyoruz“ denildi.

Eylem Ecevit Piroğlu şahsında tüm siyasi tutsakların serbest bırakılması çağrılarının yapıldığı etkinlik sloganlarla sona erdi. Sırbistan konsolosluğuna Piroğlu için hazırlanan bir dosya verildi.