Home , Avrupa , Londra’da DGBP-B Basın Açıklaması yaptı

Londra’da DGBP-B Basın Açıklaması yaptı

IMG_2184LONDRA |26-01-2014 | Eylül 2013 tarihinde kuruluşunu ilan eden Demokratik Güç Birliği Platformu – Britanya (DGBP-B) 26 ocak günü Stoke Newington Polis İstasyonu önünde bir basın açıklaması yaptı. Yozlaşma ve çeteleşmeye karşı yapılan basın açıklaması saat 16:00 da başladı.

“Let us say no to degeneration and gangs ! Let us lay claim to our future !” (Dejenerasyon ve çetelere hayır diyelim) yazılı pankartın açıldığı eylemde basın açıklaması ingilizce ve Türkçe  olarak okundu. Açıklamada  ‚Topraklarımızdan uzak, yaşamak zorunda kaldığımız Britanya’da yaklaşık 30 yılı geride bırakıyoruz. Türkiyeli, Kürdistanlı, Doğu Avrupalı yada genelinde Orta Doğulu halklar olarak ekonomik ya da politik sığınmacılar konumunda geldiğimiz bu ülke, neredeyse her bir yanıyla bize yabancıydı.

Zaman içinde diline, kültürüne, insanına, sistemine alışmaya çalıştık. Her geçen gün olumlu ve olumsuz etkilerle iz bırakmaya başladı. Geride bıraktığımız köy ya da mahhalle yaşamından farklı olarak hayat burada daha hızlı akıyor ve bu akıntı karşısında sosyal, politik ve ekonomik olarak bazen direnemedik ve akıntıya kapıldık.

2013 yılına geldiğimizde halkımız içinde başarılı, istikrarlı sistem karşısında nerede durması gerektiğini bilenleride gördük, bu amansız sömürü düzeni çarkları arasında ezilenleride, Yeni doğanlar büyüyor ve çocuk göçmenler hızla sisteme entegre oluyorlardı” denildi. Açıklamanın devamında ise “Yozlaşmanın tuzağına düşmüş olan bu insanlarımız hem başkalarından zarar görüyorlar hem başkalarına ya da birbirlerine zarar veriyorlar. Tespit edilen ailelere ve gençlere bu sorunları kişiselleştirmemeleri ve düşmanlık üzerinden değerlendirmemeleri gerektiğini konuşuyor ve sorunların içinden çıkılmaz hale gelmemesi için çalışmalar yürütüyoruz.

Önümüzdeki günlerde hem Türkiye’de basta kürtlere,alevilere yönelik baskı ve asimilayonlara karsı hemde yasadığımız bu ülkelerde baş gösteren çeteleşme, sosyal kesintilere karşı yürüyüşler, toplantılar,gosteriler düzenleyeceğiz. Tum bu çalışmalarda tüm toplumumuzun güçlü katılımını sağlayarak kendi geleceğine sahip çıkmasını bekliyoruz” denildi.
Eyleme YDG (Yeni Demokratik Gençlik) döviz ve bayraklarıyla katılarak destek verdi.
Basın açıklamasının ardından eylem sona erdirildi.
Demokratik Güç Birliği Platformu – Britanya (DGBP-B) oluşturan kurumlar:FED-BIR (BRITANYA KURD DERNEKLERI FEDERASYONU),BRITANYA ALEVİ KÜLTÜR MERKEZLERİ,GİK-DER(Göçmen İşçiler Kültür Derneği),YÜZ ÇİÇEK AÇSIN KÜLTÜR MERKEZİ,TOHUM KÜLTÜR MERKEZİ,EL-COM(Elbistan Community Centre),
DAYMER (Daymer Kurdish Turkish Community Centre),TİLKİLİLER DERNEĞİ
KIRKISRAKLILAR DAYANIŞMA MERKEZİ,DERSİMİLİLER DERNEĞİ,KOÇGİRİLİLER DERNEĞİ,KOMKAR (Avrupa Kürdistan Dernekleri Konfederasyonu)
PAZDER,NURHAKLILAR DAYANIŞMA DERNEĞİ