Home , Haberler , HDP’nin zaferi çoşkulu bir şekilde kutlandı

HDP’nin zaferi çoşkulu bir şekilde kutlandı

IMG_9114İstanbul: Dün (8 Nisan) İstanbul Bakırköy Adalet Sarayı önünde, Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP), % 13.1 oy oranıyla seçim barajını yıkarak Meclis’e girmesi büyük bir coşkuyla kutlandı.

HDP binlerce insanın katılımıyla, İstanbul Bakırköy’de merkezi kutlama gerçekleştirdi.  Saat 17.00’de Bakırköy Adliyesi yanında gerçekleşecek kutlamadan saatler önce alan doldu taştı. Partizan, Yeni Demokrat Kadın (YDK), Yeni Demokrat Gençlik (YDG) gibi örgütlerin ve yıllardır işçi sınıfına kendini adamış Hasan Gülüm’ün katıldığı etkinlikte zafer naraları atıldı. LGBTİ’ler, Feministler, Kürtler, Türkler, Ermeniler, Romanlar, Çerkezler ezilen ve yok sayılan mezhep ve inançlar alanı tüm canlılıklarıyla renga renk yaptılar.

Kutlama HDP İl Eş Başkanları Ayşe Erdem ve Cesim Soylu’nun konuşmalarıyla başladı. Güzel bir seçim dönemi geçirdiklerini belirten Erdem, “Türkiye halkları birlikte yaşama kararı aldı” diyerek, HDP’nin bugünlere nasıl geldiyse öyle ilerleyeceğini kaydetti. HDP İl Eşbaşkanı Soylu da zaferin tüm halkların zaferi olduğunu vurguladı.

“12 Eylül askeri faşist cuntasının önümüze diktiği AKP”

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş‚ın sahneye çıkmasıyla alanda büyük bir coşku yaşandı. Demirtaş, HDP’yi destekleyen herkesi selamladı. Seçim kampanyası boyunca yaşadıkları sorunlara dikkat çeken Demirtaş, “12 Eylül askeri faşist cuntasının önümüze diktiği AKP, AKP iktidarının önümüze diktiği barajlar varken kolay olmayacağını biliyorduk ama bu kadar vicdansızca saldırılarla karşılaşacağımızı tahmin etmiyorduk” dedi.

Seçim süreci boyunca bütün Türkiye halklarına kendilerini anlatmaya çalıştıklarını belirten Demirtaş, konuşmasına şöyle devam etti: “Bütün ezilenler bir araya gelip ‚haydi birlikte özgür yarınları kuralım‘ dedik. Bütün suçumuz buydu. Bütün saldırıların nedeni buydu. Sadece seçim barajını geçmeye çalışmak. Katlimize fermanın nedeni buydu. Oysa Erdoğan 

IMG 9205

Başbakan olduğu zaman ‚Bu barajı biz koymadık ki kaldıralım‘ diyordu. Kendinize güveniyorsanız parti olarak girin demiştin. O aklı sen bize vermiştin. Meğerse kendisindeki son akılmış onu da bize vermiş.”

Bu saatten sonra kendilerine düşenin halkın önlerine koyduğu görevi layıkıyla yerine getirmek olduğunu kaydeden Demirtaş, “Biz uluslararası komploların projesi değil biz halkın özgür iradesinin projesiyiz. Hepinizin içi rahat olsun.”

Demirtaş koalisyon tartışmalarına ilişkin ise şunları kaydetti: “Devlet koalisyonlarla yönetilebilir. Bakın bizim milletvekillerimize, farklılıklarla nasıl koalisyon olduğumuzu görün. Hepimiz ezilenlerden yanayız. Göründüğü gibi hepimiz koalisyonla yönetilebiliyoruz. İlla tek devlet tek millet tek adam yönetecek değil.”

Kendilerinden önce AKP ile koalisyon kurması için iki parti olduğunu söyleyen Demirtaş, “İlla devleti yönetecek biri çıkar. Çıkmazsa HDP yönetmeye talip, biz yönetecek güçteyiz. O nedenle korkmaya gerek yok” dedi.

“IŞİD’e silah göndermediyseniz rahat olun”

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, AKP Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun balkon konuşmasını hatırlattı ve şunları söyledi: “Ben sandım ki Ahmet hocaya yanlış seçim sonuçları vermişler. Sanki 400 vekil kazanmış, sanki iktidar olmuş havasıyla konuştu. Aç tavuk kendini darı ambarında sanırmış. Ahmet hoca yenildin, başbakan değilsin artık tepe taklak düştün HDP seni iktidardan düşürdü. AKP’nin otoriter kibirli günleri artık geçti. Artık bize balkondan el sallayan cesaretiniz yok. Rahat olun koltuktan düştünüz diye sizi asacak halimiz yok. Bu ülkede demokrasinin garantisi HDP’dir. Suçlarınız neyse adil olarak yargılanacağınızın tahattünde bulunuyoruz size. Suçunuz günahınız yoksa Roboski’de parmağınız yoka, IŞİD’e silah göndermediyseniz rahat olun.

Türkiye toplumunun kendilerinden çözüm beklediğini belirten Demirtaş, “Halk bize bir araya geleceksiniz ve Türkiye’nin bütün sorunlarını barışçıl temelde çözeceksiniz dedi. Bu sorumluluktan kaçanı halk affetmeyecek” diye konuştu.

Son olarak kutlamaları hak ettiklerini vurgulayan Demirtaş, “Adalet Sarayı’nın camlarını sarsana kadar halay çekin bu zafer hepimizin zaferidir” dedi.

Kutlama konuşmaların ardından halaylar, horonlar ve zılgıtlar eşliğinde devam etti.

scroll to top