Home , Avrupa , Hakkı Ağgül (Kokum) Yoldaşın Anısı Mücadelemizde Yaşayacak

Hakkı Ağgül (Kokum) Yoldaşın Anısı Mücadelemizde Yaşayacak

Uzun zamandır kanser hastalığına karşı mücadele veren Hakkı Ağgül, 10 Nisan günü bedenen aramızdan ayrılarak ve güneşe doğru uğurlandı.

ATİF ve ADHF bünyesinden faaliyetler yürüten Hakkı (Kokum) yoldaş 1974’lerden itibaren Kaypakkaya güzergahında devrimci faalietlerde bulunmuş ve özellikle Çukurova-Adana bölgesinde devrimci-antifaşist mücadele içinde onurlu bir şekilde yerini almıştır. 1980’lerde bu faaliyetlerinden dolayı bir kaç kez yakalanır, tutuklanır, gözaltı ve cezaevinde işkencelere maruz kalır ancak onurlu bir duruş sergiler. Daha sonraları 1990’lı yıllarda Almanya’ya gelir ve siyasi mülteci olarak hak kazanır.

Almanyadaki yaşamı boyunca devrimci-demokratik faaliyetlerden asla geri durmaz. 1994 ayrılığında ADHK saflarında kalır, ADHF resmi başkanlığını yapar. Ancak daha sonra siyasi fikirleri yeniden değişir ve ATİF saflarına döner ve 2000’li yıllarda aktif siyasi faaliyetlere devam eder. Bir devrimci işçi-emekçi olarak onurlu yaşamdan asla ödün vermeden, devrimci mücadeleye eleştirel desteğini sürdürür. Son yıllarda yakalandığı elem hastalık onu bizden koparsa da, Kokum yoldaş onurlu, karakterli ve inançlı duruşuyla hatıralarımızda anılmaya ve mücadelemizde yaşatılmaya devam edecektir.

ATİF olarak, devrimci ortak değerlerimizden olan Hakkı Ağgül (Kokum) yoldaşın ADHK tarafından da sahiplenilmesi ve onun vasiyetini yerine getirmek için çaba gösterilmesi örnek bir tutum ve sahiplenmedir.
Ailesine, yoldaşlarına, dostlarına baş sağlığı ve metanet diliyoruz. Bu Corona Krizi sürecinde yoldaşa yakışır bir anma gerçekleştirilemese de, O’nu daima anısına ve mücadele içindeki katkılarına yakışır bir tarzda yad edeceğimize dair sözümüz olsun.

Hakkı Ağgül Ölümsüzdür!
Kokum Yoldaş devrimcidemokratik mücadelemizde yaşayacak/yaşatılacak!
11 Nisan 2020

scroll to top